Alergiczne zapalenie spojówek – ostre, okresowe, przetrwałe

Alergiczne zapalenie spojówek – ostre, okresowe, przetrwałe

Jeżeli organizm jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne lub jakiekolwiek inne substancje występujące w otoczeniu czy żywności, możemy doświadczać objawów alergii, które obejmują różne obszary. Zależnie od rodzaju nadwrażliwości, objawy te mogą dotykać układu immunologicznego, układu pokarmowego, skóry lub oczu.

Czym jest alergiczne zapalenie spojówek i jak się objawia?

Uczulenie wywołane alergenami powoduje podrażnienie wewnętrznej strony powiek oraz cienkich błon śluzowych oka, wywołując tym samym stan zapalny spojówek. Cały proces polega na próbie obrony organizmu przed negatywnym wpływem alergenu. Wytwarzana jest wówczas histamina, co uruchamia pobudzenie innych komórek zapalnych i wydzielanie przez nie substancji, wywołujących objawy uczulenia. Wśród nich pojawiają się swędzenie i pieczenie oczu, łzawienie, zaczerwienienie czy opuchnięcie powiek. Może także wystąpić światłowstręt.

W przypadku bardzo silnego uczulenia na alergeny, pojawia się tzw. Ostre alergiczne zapalenie spojówek. Objawia się niemal natychmiastową i nagłą reakcja organizmu a kontakt z alergenem. Zwykle dotyczy ono osób uczulonych np. na kurz czy sierść zwierząt. Objawy często ustępują po ok. 48 godzinach od zaprzestania kontaktu z alergenem.

Poza ostrym alergicznym zapaleniem spojówek, wyróżnione są także alergiczne zapalenie spojówek okresowe oraz przetrwałe.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z sezonowością. Osoba doświadczająca okresowego alergicznego zapalenia spojówek zwykle odczuwa jego objawy regularnie w podobnym czasie, kiedy występowanie alergenu jest intensywne, np. w okresie siennym. W drugim przypadku mówimy o alergenach występujących przez cały rok, niezależnie od sezonu. Osoba doświadczająca przetrwałego alergicznego zapalenia spojówek może odczuwać jego objawy przez cały czas. Dotyczy to zwłaszcza chorych uczulonych na takie alergeny, jak sierść zwierząt, kurz czy pleśń. Nie jest łatwo unikać kontaktu z tymi czynnikami choćby ze względu na brak pewności o ich występowaniu w otoczeniu. Objawy zwykle przybierają formę ostrego alergicznego zapalenia spojówek w momencie bezpośredniego kontaktu z alergenem lub innymi czynnikami, mogącymi podrażniać oczy (może to być np. dum lub przemęczenie oczu wynikające ze zbyt długiego przebywania przed komputerem czy telewizorem).

Alergiczne zapalenie spojówek – jak sobie z nim radzić?

  • Jeżeli obserwujemy u siebie objawy mogące świadczyć o wystąpieniu zapalenia spojówek, powinniśmy zastosować się do kilku podstawowych zasad:
  • Zadbać o ograniczenie kontaktu z alergenem
  • Przemywać oczy substancjami łagodzącymi ich podrażnienie (sól fizjologiczna lub specjalne krople do oczu, a w przypadku braku dostępu do któregokolwiek z nich pomoże także chłodna woda)
  • Udać się na wizytę do okulisty – żadnych schorzeń nie należy ignorować. Zwłaszcza w przypadku, gdy objawy nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Tylko on będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zlecić odpowiednie leczenie. Stany zapalne spojówek mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań, jak np. uszkodzenie twardówki oka czy upośledzenie widzenia. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek, lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem oraz potwierdzeniem jej, wykonywanymi przez alergologa, badaniami dodatkowymi.