Budowanie więzi od poczęcia – czyli rozmówki z brzuchem

Budowanie więzi od poczęcia – czyli rozmówki z brzuchem

Budowanie relacji z otoczeniem jest ważne na każdym etapie naszego życia. Dla niektórych może to być zaskakujące, ale pierwsze więzi budujemy jeszcze przed narodzinami.

Dlaczego rozmowy z brzuchem w czasie ciąży są tak ważne i jaki mają wpływ na rozwój dziecka po jego narodzeniu?

Etapowe budowanie więzi – I trymestr ciąży

Budowanie relacji z poczętym dzieckiem rozpoczyna się już od pierwszego trymestru ciąży. Choć nie jest to jeszcze relacja oparta o więzi emocjonalne, to nie znaczy, że nie jest równie ważna, jak ta emocjonalna. I trymestr ciąży to więzi biochemiczne oraz interakcje neuroendokrynne. Co to oznacza?

To, inaczej mówiąc, interakcja pomiędzy komórkami. Płód jest oddzielnym zbiorem komórek, jednak połączonym z ciałem kobiety. Dlatego też, pierwszy etap nawiązywania więzi, to pewnego rodzaju kontakt pomiędzy komórkami i hormonami kobiety i płodu. Organizm ciężarnej nie od razu akceptuje fakt, że w jej ciele rozwija się nowe życie. Aby mógł je wspierać i odpowiednio odżywiać, musi poznać jego potrzeby, a następnie dostosować się do zmiany, np. poprzez regulację poziomu niezbędnych do utrzymania ciąży hormonów.

Etapowe budowanie więzi – II trymestr ciąży

W drugim trymestrze ciąży, mam i jej nienarodzone dziecko mają już za sobą etap poznawczy. Fakt rozwijającej się ciąży został już zaakceptowany przez organizm kobiety i rozpoczął się proces intensywnego rozwoju funkcji życiowych dziecka. Na tym etapie w grę wchodzą już emocje, przede wszystkim mamy. To, jaki masz nastrój, wpływa bezpośrednio na malucha. Twój smutek, radość czy niepokój, odczuwa także dziecko. Wszystko to za sprawą biochemicznych procesów, które są odpowiedzialne za Twoje emocje.

Etapowe budowanie więzi – III trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży jest już okresem, w którym nie tylko Ty wysyłasz sygnały swojemu dziecku, ale ono także zaczyna się z Tobą komunikować. Coraz wyraźniej odczuwasz jego ruchy. Reaguje na Twój głos, na to, co spożywasz i w jakim tempie się poruszasz. Odczuwa także dotyk przez brzuch. W trzecim trymestrze warto komunikować się z maluchem werbalnie. Choć przez całą ciążę dziecko uczy się tembru Twojego głosu i potrafi go rozróżniać w zależności od tonu, to w trzecim trymestrze zaczyna przyswajać pewne komunikaty, które kojarzyć będzie już po porodzie. Warto także, aby poza Twoim głosem i dotykiem, miało możliwość poznać również najbliższe Ci osoby.

Trzeci trymestr ciąży to również czas, w którym możesz na podstawie obustronnej interakcji z maluchem rozpoznawać jego nastroje i samopoczucie. Ruchy dziecka pozwalają Ci zauważać kiedy jest zaniepokojone i identyfikować ewentualne sygnały, które powinny zaniepokoić. Gdy nie masz pewności, czy z Twoim dzieckiem wszystko jest w porządku, czy ruchów nie jest za mało lub za dużo, zawsze możesz zasięgnąć porady swojego lekarza prowadzącego.

Jaki wpływ mają więzi budowane od poczęcia na rozwój dziecka po porodzie?

To, w jaki sposób komunikujesz się z maluchem w jego okresie płodowym, ma bezpośredni wpływ na wasze relacje tuż po porodzie. Ostatnim etapem płodowego budowania relacji jest sam poród. Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, to właśnie dzięki wcześniejszym rozmowom z brzuchem, maluch czuje się bezpieczniej znając Twój głos. Identyfikuje Cię od razu, jako swoją mamę – opiekuna.