Choroby tarczycy w czasie ciąży

Choroby tarczycy w czasie ciąży

Nieleczone choroby tarczycy (nadczynność, niedoczynność czy zapalenie) są niebezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu. Dlatego przed zajściem w ciążę warto jest przebadać również tarczycę.

Za co odpowiada tarczyca?

Jest to gruczoł zlokalizowany na szyi. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest jod. Tarczyca wytwarza i wydziela do krwi hormony: trójjodotyroninę i tyroksynę. Ich zadaniem jest sterować przemianą materii w narządach i tkankach organizmu. Hormony tarczycowe pełnią ważną rolę w pracy układu pokarmowego, serca, mięśni oraz układu nerwowego.

Tarczyca a ciąża

Hormony produkowane przez tarczycę są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Regulują wzrost tkanek i powstanie niektórych enzymów. Pobudzają również dojrzewanie ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu. U kobiet zmagających się z niedoczynnością tarczycy występuje znacznie wyższe ryzyko wad rozwojowych płodu. Mogą pojawić się także wady układu kostnego u dziecka, przedwczesne odklejenie się łożyska, a nawet może dojść do poronienia. Nasilona niedoczynność może także utrudniać zajście w ciążę. Z kolei nadczynność może powodować nadciśnienie, stan  przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo-naczyniowym.

Objawy

W czasie ciąży objawy związane ze złym funkcjonowaniem tarczycy do złudzenia przypominają zwykłe dolegliwości, z którymi zmaga się ciężarna kobieta. Niedoczynność spowalnia przemianę materii, obniża tętno i temperaturę ciała. Tarczyca powiększa się, tworząc charakterystyczne wole. Osoba cierpiąca na niedoczynność tarczycy czuje się senna, osłabiona, przybiera na wadze, ma problemy z koncentracją, a jej popęd płciowy jest zmniejszony. Przy nadczynności przemiana materii jest znacznie przyspieszona, co wywołuje wyższą temperaturę ciała. Takiej kobiecie stale jest ciepło. Charakterystycznym objawem jest także drażliwość.

Badania i leczenie

Badania w kierunku tarczycy polegają na zmierzeniu poziomu TSH we krwi. Jednak w przypadku ciężarnych kobiet jest to niewystarczające. Endokrynolog powinien zbadać także stężenie fT3 i fT4 (tak zwane wolne frakcje hormonów). O problemach z tarczycą powinien również wiedzieć lekarz prowadzący ciążę.