Łysienie poporodowe

Łysienie poporodowe

W czasie ciąży włosy i paznokcie są mocne i w takiej formie, w jakiej nie bywały nigdy wcześniej. To zasługa wysokiego poziomu estrogenu. Nie należy się jednak przyzwyczajać, że tak zostanie, ponieważ po porodzie wszystko diametralnie się zmieni.

Wypadanie włosów po porodzie

W okolicach trzeciego miesiąca po porodzie znacznie spada poziom estrogenu wydzielanego w organizmie kobiety. Wraz z nim osłabia się także kondycja włosów, które zaczynają wypadać w bardzo dużych ilościach. Niektóre kobiety tracą w tym czasie nawet 30% włosów.

Powodem tak gwałtownego gubienia włosów jest fakt, ze w czasie ciąży naturalny cykl życia włosów został zatrzymany. Każdego dnia człowiek gubi ok 100 włosów. To zupełnie naturalne. W czasie ciąży jednak, cykl życia włosów nie kończy się fazą wypadania ze względu na podwyższony poziom estrogenu. Gdy poziom hormonu spada, wraca zatrzymany wcześniej cykl, w którym włosy przechodzą w fazę intensywnego wypadania. Ten etap nazywany jest łysieniem poporodowym.

Kiedy wypadanie włosów po porodzie powinno zaniepokoić?

Zwykle nadmierne wypadanie włosów po porodzie mija po kilku tygodniach. Mimo, że różnica pomiędzy dotychczasową i obecną kondycją włosów, a zwłaszcza ich ilością jest wyjątkowo wyraźna, to zauważalne powinny być także nowe włosy, pojawiające się w miejscu tych, które wypadły. Bywa jednak, że problem wypadania włosów staje się schorzeniem i niezbędne będzie zasięgnięcie porady lekarza.

Jeżeli włosy wypadły w ilości znacznie przekraczającej 30%, z łatwością można złapać całe pasma wypadających włosów, towarzyszy temu łojotok, łupież lub inne niepokojące symptomy to sygnał, ze należy zgłosić się do specjalisty. Lekarz dermatolog lub lekarz endokrynolog, po przeprowadzeniu niezbędnych badań, zalecą odpowiednią i niezbędną kurację.

Jak pozbyć się problemu łysienia poporodowego?

Wypadanie włosów po porodzie jest zupełnie naturalne. Warto oczywiście udać się na kontrolną wizytę do lekarza, który będzie mógł ocenić, czy sytuacja jest w granicach normy, czy należy podjąć leczenie. Bywa bowiem, że w skutek niedoboru hormonów trzeba uzupełnić ich braki. Najczęściej jednak pomóc mogą ziołowe preparaty wzmacniające włosy oraz ogólny stan zdrowia. Warto mieć na uwadze, że od porodu minęło zaledwie kilka miesięcy i organizm wciąż dochodzi do pełni sił po okresie ciąży i dużym porodowym wysiłku.

Bardzo ważnym jest, aby pamiętać, ze w okresie karmienia piersią nie wszystkie leki, również preparaty ziołowe, są bezpieczne dla dziecka! Przed przyjęciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem.