Osteoporoza – jej rodzaje, przyczyny i objawy

Osteoporoza – jej rodzaje, przyczyny i objawy

Osteoporoza jest chorobą charakteryzującą się wysoką podatnością kości na uszkodzenia i złamania. Jest to wynik zaburzenia struktury i jakości kości oraz zmniejszenia jej gęstości mineralnej. Przy osteoporozie złamania mogą wystąpić nawet w wyniku drobnego urazu. Dotyczą one najczęściej kręgosłupa, kości przedramienia czy szyjki kości udowej, ale mogą dotyczyć także innych lokalizacji.

Osteoporoza, jej rodzaje i przyczyny

Występują dwa rodzaje osteoporozy – pierwotna oraz wtórna. Osteoporoza pierwotna jest wynikiem starzejącego się układu szkieletowego. Jest najczęściej spotykanym rodzajem wśród chorych i dotyczy zwykle kobiet, które przeszły okres menopauzy oraz mężczyzn w podeszłym wieku. Zmniejszanie się gęstości mineralnej w kościach jest procesem naturalnym i nie da się go uniknąć. Jego początek następuję w okolicach 40go roku życia u kobiet oraz ok. 45go roku życia u mężczyzn.

Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na rozwój osteoporozy pierwotnej są:

  • Niewłaściwie zbilansowana dieta, w której brakuje wapnia, witaminy D lub występuje niedożywienie
  • Używki – papierosy lub alkohol w dużych ilościach
  • Brak aktywności fizycznej
  • Mała ekspozycja na światło słoneczne

Osteoporoza wtórna jest wynikiem niektórych chorób oraz skutkiem przyjmowania niektórych leków. Może wystąpić niezależnie od wieku. Wśród przyczyn osteoporozy wtórnej rozpoznaje się między innymi: problemy z poziomem hormonów, a wśród nich nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza; problemy związane z układem pokarmowym oraz wchłanianiem; przewlekłe reumatyczne choroby zapalne. Wśród leków mających wpływ na rozwój osteoporozy wtórnej wyróżniane są m.in. glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe i heparyna.

Objawy osteoporozy

W początkowej fazie rozwoju choroby nie występują jednoznaczne objawy. Najczęściej identyfikowana jest dopiero, gdy dojdzie do złamania kości, choć również wtedy zdiagnozowanie osteoporozy nie jest łatwym zadaniem dla lekarza ortopedy.

Najczęściej spotykanym złamaniem jest złamanie kręgów. Przy osteoporozie jest ono mało jednoznaczne, ponieważ zwykle przebiega niejawnie, prowadząc pojawienia się tzw. „wdowiego garbu”, powodując problemy z poruszaniem, silny ból, pogorszenie nastroju, a nawet depresję. Często identyfikowane jest, jako typowy objaw występujący w podeszłym wieku.

Innym, rzadziej występującym objawem, jest silny i nagły ból kręgosłupa. Wówczas złamany krąg może uciskać pobliskie korzenie nerwowe, czego skutkiem jest ból, drętwienie kończyn lub ich niedowład.

Kolejnym z objawów osteoporozy jest złamanie kości długich, zwykle kości przedramienia lub szyjki kości udowej. Takie złamanie jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do zniekształcenia tkanek wokół złamania oraz problemów z poruszaniem się.

Na występowanie osteoporozy może wskazywać także utrwalone zgarbienie, permanentne bóle kręgosłupa czy obniżenie wzrostu. Wówczas konieczna jest konsultacja ortopedyczna oraz ustalenie z lekarzem dalszych kroków w diagnostyce oraz profilaktyce.

Leczenie osteoporozy

Postępowanie przy leczeniu osteoporozy skupia się przede wszystkim na eliminacji ryzyka wystąpienia złamań. Lekarz może zalecić także przyjmowanie odpowiednich leków. Ważne jest, aby udział pacjenta w profilaktyce był czynny. Oznacza to, że należy zadbać o prawidłową dietę oraz właściwy tryb życia, stosując się do indywidualnie określonych zaleceń specjalisty. Zwykle metoda leczenia uzależniona jest od rodzaju występującej osteoporozy oraz od przyczyn jej wystąpienia.