Wskazania do planowego cesarskiego cięcia

Wskazania do planowego cesarskiego cięcia

Coraz częściej przyszłe mamy w momencie, gdy do rozwiązania coraz bliżej, zaczynają odczuwać lęk przed porodem oraz zadawać sobie pytanie „czy cesarskie cięcie nie będzie lepsze”? Nie każda ciężarna kobieta jednak wie, że decyzję o cesarskim cięciu może podjąć wyłącznie lekarz i zgodnie z polskim prawem, cesarskie cięcie musi być poparte właściwymi wskazaniami.

Kiedy wykonywane jest planowe cesarskie cięcie?

Jeżeli prowadzący ciążę ginekolog podjął decyzję o rozwiązaniu poprzez cesarskie cięcie, prawdopodobnie wyznaczył termin operacji na okolice 38 tygodnia ciąży. Jest to najczęściej przyjmowany termin. Obecnie coraz częściej jednak lekarze wolą zaczekać z wykonaniem zabiegu do momentu, gdy poród nie rozpocznie się samoistnie i nie pojawią się skurcze. Takie „zwlekanie” spowodowane jest chęcią zapobiegania tzw. jatrogennemu wcześniactwu. Jak wiadomo, ciąża to okres 40 tygodni. Należy jednak bezwzględnie brać pod uwagę również okoliczności niezależne, jak np. indywidualne predyspozycje przyszłej mamy lub błędy w określeniu terminu porodu. Poród naturalny, jeżeli nie pojawią się żadne inne komplikacje następuje wtedy, gdy dziecko jest gotowe do opuszczenia łona matki i przyjścia na świat. Jeżeli malec osiąga gotowość dopiero w okolicach 41-42 tygodnia ciąży, a urodzi się w wyniku planowego cesarskiego cięcia 3-4 tygodnie wcześniej, może to oznaczać, że nie otrzyma maksymalnej liczby punktów w skali Apgar, a jego stan ogólny będzie wymagał dodatkowej hospitalizacji.

Wskazania do planowego cesarskiego cięcia

Wskazań do przeprowadzenia porodu za pomocą cesarskiego cięcia jest wiele, ale są one dość jasno i jednoznacznie określone. Kiedy wobec tego lekarz może zaplanować cesarskie cięcie?

  • Przy wskazaniach elektywnych – zwykle oznaczają one tzw. tokofobię, czyli paniczny lęk kobiety przed porodem. Niezbędne jest jednak potwierdzenie występowania tego problemu poprzez przeprowadzenie konsultacji psychiatrycznej.
  • Przy wskazaniach medycznych – wskazania medyczne mogą dotyczyć zarówno matki, jak też dziecka. Wśród nich wymieniane są m.in.: problemy neurologiczne, psychiczne, bardzo zły stan siatkówki oka, nieprawidłowa budowa lub urazy miednicy, choroby serca, choroby kręgosłupa, niektóre infekcje u matki, łożysko przodujące, nieprawidłowe położenie dziecka, duża dysproporcja pomiędzy wielkością dziecka a wielkością miednicy matki, ciąża mnoga – powyżej 2.

Niezależnie od tego, czy to pierwszy czy kolejny poród, sposób jego zakończenia nie musi być oczywisty. Nie każda ciąża musi rozwiązać się tak samo. Dlatego zawsze warto poruszyć temat sposobu porodu ze swoim lekarzem ginekologiem i poznać wszystkie możliwości lub ewentualne zagrożenia.