Badanie USG tarczycy w Warszawie

 Badanie USG tarczycy - Macromedica

Badanie USG tarczycy - Macromedica

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń gruczołów dokrewnych należą choroby w obrębie tarczycy. Z jednej strony rozwijają się powoli i dają łagodne objawy, z drugiej mogą powodować rozwój innych dolegliwości. Nierozpoznana choroba Hashimoto  czy nadczynność tarczycy mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, w tym do tzw. przełomu tarczycowego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Aby wykryć ewentualne nieprawidłowości na wczesnym etapie, rekomenduje się regularne wykonywanie badania palpacyjnego oraz ultrasonograficznego.

USG tarczycy to badanie bezbolesne i bezinwazyjne, które jest przeprowadzane w pozycji leżącej u pacjentów w każdym wieku. Wykonuje się je w celu diagnostycznym, do oceny stanu gruczołu tarczycowego oraz struktur znajdujących się na szyi takich jak węzły chłonne i naczynia krwionośne. Pozwala na dokładne określenie wielkości tego gruczołu oraz jego budowę i jest niezastąpione w szybkim wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości jak guzy, torbiele, stany zapalne itp.

Badanie jest całkowicie bezpieczne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent nie musi przygotowywać się do niego w specjalny sposób. Warto jednak przynieść ze sobą na wizytę badania ultrasonograficzne (jeśli były wcześniej wykonywane – do oceny zmian w obrębie gruczołu tarczowego), a także wynik badania poziomu hormonów tarczycowych: TSH, T4, T3.

Co powinno skłonić nas do wykonania badania USG tarczycy?

Jeżeli zaobserwujemy:

– guzek na szyi,

– powiększenie obwodu szyi,

– pojawiające się wole,

– niepokojącą akcje serca; niemiarową lub zbyt szybką;

– zwiększoną nerwowość,

– wzmożoną potliwość ciała,

– dyskomfort w przełykaniu.

USG tarczycy powinniśmy wykonać również w sytuacji, gdy niepokojące są wyniki naszych badań hormonalnych: TSH, T3 oraz T4. Konieczne jest również w trakcie leczenia nadczynności czy też niedoczynności tarczycy, w celu sprawdzenia skuteczności leczenia. USG tarczycy wykonuje się również po przebytych zabiegach.

Jak wyglądają badania USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy i węzłów chłonnych jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjent kładzie się, a lekarz nakłada żel na szyję pacjenta, a następnie przykłada głowicę USG – obraz można obserwować na ekranie monitora. Lekarz analizuje wielkość gruczołu, jego lokalizację, a także strukturę i unaczynienie. Wszystko to dokładnie opisuje. Badanie USG jest niezwykle ważne, gdyż pozwala szybko wykryć wszelkie zmiany ogniskowe. Ponadto, lekarz na jego podstawie może określić czy guzek jest zmianą litą czy płynną, co ułatwia przebieg dalszego leczenia.

Wysoka jakość usług USG

Centrum Medyczne Macromedica w Warszawie zatrudnia najlepszych specjalistów, dlatego każdy z Państwa może liczyć na profesjonalne badanie i konsultację medyczną. Nasza wiedza oraz gabinet USG wyposażony w wysokiej jakości sprzęt gwarantują szybką diagnozę i skuteczne leczenie chorób tarczycy u pacjentów.

USG tarczycy to jedno z takich badań, które nie wymagają od pacjenta przygotowania, jest bezbolesne i bezinwazyjne, a równocześnie niezwykle ważne. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na cały nasz cały organizm, prowadząc do obniżenia nastroju, zaburzeń widzenia, chronicznego zmęczenia czy do pojawienia się stanów depresyjnych.

Co może zostać wykryte w trakcie badania?

USG tarczycy pozwala na sprawdzenie wielkości, budowy, struktury, symetrii gruczołu i obecności ewentualnych zmian ogniskowych w jej obrębie. Badanie umożliwi wykrycie stanu zapalnego, guzków, zwapnień oraz torbieli, które mogą okazać się całkowicie niegroźne, ale zdarza się również, że stanowią zalążek zmian nowotworowych. Aby sprawdzić, czy zauważone zmiany mogą zagrażać zdrowiu badanego, zleca się wykonanie dodatkowych badań np. w postaci biopsji cienkoigłowej.

Zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie, gdzie można wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy, a także USG innych narządów.