Zapalenie piersi podczas karmienia

Zapalenie piersi podczas karmienia

Okres ciąży, a następnie pierwsze tygodnie w towarzystwie nowego członka rodziny są emocjonującym i absorbującym wydarzeniem. Młoda mama, mimo wysiłku jakim był końcowy okres ciąży oraz sam poród, czuje z reguły przypływ energii i chęci do działania. Zdarzają się jednak okoliczności, w których codzienne funkcjonowanie staje się wyjątkowo trudne, a samopoczucie mimowolnie się pogarsza. Jedną z takich okoliczności jest zapalenie piersi wynikające z laktacji.

Przyczyny zapalenia piersi podczas karmienia

Zapalenie piersi podczas karmienia jest wynikiem zatkanych przewodów mlekowych. Najczęściej występuje w czasie pomiędzy drugim a szóstym tygodniem po porodzie, w okresie tzw. nawału mlekowego. Nie ma reguły na to, która pierś może doznać zapalenia. Do schorzenia dochodzi zwykle w wyniku nieprawidłowych technik karmienia bądź złego postępowania podczas laktacji – np. utrzymywania zbyt długich przerw pomiędzy karmieniem lub odciąganiem pokarmu.

Niezależnie od tego, czy młoda mama decyduje się na karmienie piersią czy wprowadzenie mleka modyfikowanego, jej organizm po porodzie musi przejść poszczególne etapy, zanim wróci do pełnej równowagi. Jednym z nich jest etap laktacji, w czasie którego piersi wymagają większej uwagi i troski. Wśród przyczyn mogących potęgować wystąpienie zapalenia piersi obserwowane są m.in.: niedobory niezbędnych składników odżywczych, anemia, przemęczenie, silny stres, problemy z odpornością, wcześniejsze zapalenia piersi, podrażnione brodawki sutkowe. Jednym z czynników wywołujących zapalenie piersi jest także wykonywanie masażu zatkanych przewodów mlekowych. Masaż dodatkowo pobudza laktację, co w tej sytuacji zdecydowanie bardziej szkodzi, niż pomaga.

Zapalenie piersi podczas laktacji – objawy

Głównymi symptomami, mogącymi świadczyć o zapaleniu piersi, są objawy grypopodobne. Podwyższona temperatura lub gorączka, ogólne osłabienie, dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy. Ponadto, zapaleniu piersi towarzyszy bolesność i tkliwość piersi, stwardnienia i grudki, zaczerwienienie wokół brodawki lub nad nią. W wyniku zapalenia piersi dziecko może niechętnie ssać pokarm, przyjmować go krócej, rzadziej lub zupełnie odrzucać.

Jak postępować przy zapaleniu piersi?

Nawet, jeżeli piersi są wyjątkowo bolesne, a malec niechętnie przyjmuje pokarm mamy, nie należy rezygnować z karmienia, a już zdecydowanie wykluczone jest powstrzymywanie się od odciągania pokarmu. Jeżeli młoda mama chce kontynuować karmienie piersią po ustaniu zapalenia, nie powinna zaprzestawać przystawiania dziecka do piersi, aby dziecko się nie odzwyczaiło.

Głównym działaniem, mającym zminimalizować oraz wyeliminować zapalenie piersi podczas karmienia, jest jak najczęstsze opróżnianie piersi. Należy jednak pamiętać, aby nie podrażnić i tym samym nie uszkodzić brodawek. Jeżeli noworodek odrzuca pierś mamy, należy odciągać pokarm przy pomocy laktatora i podtrzymywać karmienie butelkowe.

Przy zapaleniu piersi ważne jest częste zmienianie pozycji karmienia. Ulgę przynosi także stosowanie chłodnych okładów, zwiększenie ilości spożywanych płynów oraz zadbanie o prawidłową i zbilansowaną dietę. Konieczne jest także ograniczenie wysiłku fizycznego i zadbanie o jak największą ilość odpoczynku.

Podczas zapalenia piersi, ginekolog – położnik zwykle przepisuje odpowiednie leki, mające zwalczyć bakterie, odpowiedzialne za stan zapalny. Niekiedy mogą być to nawet antybiotyki. Leki zalecane podczas zapalenia piersi podczas karmienia są lekami bezpiecznymi dla dziecka, dzięki czemu kontynuowanie karmienia jest w pełni możliwe.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia piersi podczas karmienia piersią, warto jest zasięgnąć kompleksowej porady specjalisty laktacyjnego lub położnej środowiskowej. Poinstruują oni w jaki sposób należy prawidłowo, a jednocześnie bezpiecznie dla siebie, karmić noworodka.