Malaria- czym charakteryzuje się choroba?

Malaria- czym charakteryzuje się choroba?

Malaria (nazywana także zimnicą) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pięć gatunków zarodźców:

Plasmodium falciparum (zarodziec sierpowaty), Plasmodium vivax (zarodziec ruchliwy), Plasmodium malariae (zarodziec pasmowaty), Plasmodium ovale (zarodziec owalny) i Plasmodium knowlesi (zarodziec małpi). Pierwszy z nich- zarodziec sierpowaty jest dla człowieka najgroźniejszy. Zarodziec małpi do niedawna był przyczyną zachorowań wyłącznie u małp, jednak w ostatnich latach diagnozowano już przypadki wśród ludzi.

Zarodziec sierpowaty
zarodziec sierpowaty; źródło: https://www.isglobal.org/en/-/basic-and-applied-research-approaches-focusing-on-plasmodium-falciparum-gametocytes

Choroba ta jest poważnym problemem w krajach rozwijających się, a dla turystów stanowi główną, zakaźną przyczynę śmierci. 

Obszary występowania; źródło: https://eu.biogents.com/malaria/


Według WHO, na zimnicę w 2019 r. chorowało 229 milionów osób.

Malaria, spośród chorób pasożytniczych wywołuje najwięcej zgonów, a najbardziej narażone na zachorowania są kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby podróżujące z obszaru umiarkowanej strefy klimatycznej. 

Problem w wysokiej śmiertelności polega na niezastosowaniu odpowiedniej profilaktyki oraz w późnej diagnozie i leczeniu zimnicy. 

Malaria- objawy

Okres wylęgania choroby to min. 7 dni, dlatego osoba chora przez pierwsze doby od zarażenia, może nie zauważyć żadnych niepokojących objawów.
Do pierwszych symptomów malarii zaliczamy ból głowy i mięśni, gorączkę z dreszczami, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Dodatkowo mogą wystąpić nudności, wymioty, żółtaczka i biegunka. Ciężkie postacie choroby powodują uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz zaburzenia metaboliczne.

Malaria- zauważam objawy, co dalej? 

Pacjent wracający z zagrożonych stref i widzący u siebie niepokojące objawy powinien, jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ każda doba ma znaczenie. Najlepiej udać się do szpitala zakaźnego lub skontaktować się ze specjalistycznym ośrodkiem zajmującym się medycyną tropikalną. 

Malaria- sposoby leczenia

W Polsce pacjenci leczeni są głównie w szpitalach gdzie podawane są preparaty działające przeciwko zarodźcom malarii. Ponadto u wielu chorych stosuje się kroplówki nawadniające oraz leki przeciwgorączkowe. W niektórych przypadkach lekarze stosują dializy do momentu poprawy pracy nerek oraz respiratorów w celu wspomagania oddechu. 

Malaria- całkowite wyleczenie 

Szybka diagnoza jest podstawą skutecznej terapii, warto jednak pamiętać, że po zarażeniu niektóre gatunki są w stanie przetrwać w wątrobie osoby chorej- konieczne jest wtedy stosowanie szczególnych leków. Dodatkowo, część chorych po wyleczeniu nadal ma problemy np. z pamięcią.

Malaria- jak uniknąć

Niestety nie istnieje powszechnie dostępna szczepionka przeciw tej chorobie, jednak świadomość i profilaktyka jest kluczem do ochrony. Podróżując w tropiki warto zaopatrzyć się w środki ochrony przed komarami oraz stosować leki przeciwmalaryczne. Ważna jest także szczególna ostrożność, obserwowanie swojego organizmu oraz nielekceważenie żadnych objawów. 

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram, LinkedIn