Ostre zapalenie trzustki- jakie są objawy?

Ostre zapalenie trzustki- jakie są objawy?

Ostre zapalenie trzustki jest zaburzeniem mechanizmów stabilizujących lub hamujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki. W efekcie dochodzi do samotrawienia się trzustki oraz okolicznych tkanek

W wyniku tego procesu może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia trzustki.

Proces samotrawienia trzustki wyzwala silną reakcję zapalną, która może być tak silna, że doprowadzi do niewydolności wielonarządowej (niewydolność nerek, układu oddechowego, układu krążenia). 

Co powoduje OZT?

W większości przypadków (80%) ostre zapalenie trzustki jest następstwem spożywania nadmiernej ilości alkoholu lub kamicy żółciowej.
Kolejne 10% zachorowań to skutek stosowania niektórych leków, wrodzonych wad rozwojowych trzustki, hiperlipidemii, dziedzicznych mutacji genów sprzyjających wewnątrzkomórkowej aktywacji enzymów trzustkowych oraz powikłań endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej.
Ostatnie 10% to zachorowania, których przyczyny nie można zdiagnozować. Jest to tzw. idiopatyczne ostre zapalenie trzustki.

Ostre zapalenie trzustki- czy występuje często?

Niestety nie jesteśmy w stanie podać dokładnej liczby, ale liczba osób zapadających na to schorzenie waha się od 10 do 44 na 100 000 mieszkańców, w zależności od części świata. W ostatnich latach obserwujemy wzrost zachorowań, jednak specjaliści łączą to głównie z faktem częstszego występowania kamicy żółciowej, która jest następstwem wzrostu ilości osób otyłych.

Jakie są objawy?

Pierwszym pojawiającym się objawem jest silny ból w nadbrzuszu, który towarzyszy choremu przez wiele godzin. Bólowi temu mogą towarzyszyć wymioty i gorączka. Zdarza się, że ból promieniuje do pleców. 

Ostre zapalenie trzustki- zauważam objawy

W przypadku wystąpienia objawów OZT należy jak najszybciej zgłosić do lekarza, w celu uzyskania diagnozy. 

Jak lekarz ustala diagnozę?

Lekarz ustala diagnozę w oparciu o wyniki badania przedmiotowego, badań laboratoryjnych (przede wszystkim ocenę aktywności amylazy w surowicy i moczu oraz lipazy surowicy) oraz wywiadu. Wśród badań obrazowych największą pomoc niosą zdjęcia RTG klatki piersiowej i jamy brzusznej. Dodatkowo istotne jest USG i tomografia komputerowa jamy brzusznej

Jak leczymy ostre zapalenie trzustki?

Łagodna postać ostrego zapalenia trzustki jest łatwa do wyleczenia i opiera się na 3-4- dniowej głodówce. Podczas niej chorego nawadnia się dożylnie oraz w ten sam sposób, podaje leki przeciwbólowe. 

Niestety, ciężka postać ostrego zapalenia trzustki jest o wiele trudniejsza do wyleczenia. Głównym celem jest zwalczanie nadmiernego zagęszczenia krwi, zapobieganie zakażeń oraz leczenie powikłań np. płucnych. Dodatkowo, istotne jest wprowadzenie właściwego żywienia. 

Całkowite wyleczenie- czy jest możliwe?

U osób z łagodną postacią całkowite wyleczenie następuje w przeciągu kilku dni, a choroba nie pozostawia po sobie trwałych uszkodzeń. W przypadku wystąpienia ciężkiej postaci ostrego zapalenia trzustki również jest możliwe całkowite wyleczenie, ale trwa to o wiele dłużej. Część chorych wymaga, po okresie rekonwalescencji, długotrwałej insulinoterapii oraz leczenia preparatami zawierającymi enzymy trzustkowe.  

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram, LinkedIn
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz