Tętniak mózgu- czym jest i czym grozi?

Tętniak mózgu- czym jest i czym grozi?

Tętniak mózgu (zwany też tętniakiem naczyń mózgowych lub tętniakiem wewnątrzczaszkowych) to choroba naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do mózgu. Powstaje, gdy jedna z warstw, która buduje tętnicę ulegnie osłabieniu. 

Kiedy przez taką osłabioną częściowo tętnicę, przepływa krew, tworzy się uwypuklenie, które się powiększa i może pęknąć. 

Tętniak mózgu- objawy

Niestety, do momentu pęknięcia, tętniak mózgu często nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Zdarza się, że tętniak naciska na sąsiednie struktury i wtedy mogą się pojawić symptomy charakterystyczne dla guza mózgu np. bóle słowy. 

Tętniak mózgu- podział

Tętniaki mózgu dzielimy na dwa rodzaje:

  • workowate

Stanowią ok. 80% wszystkich tętniaków mózgu i najczęściej umiejscawiają się w miejscach podziału tętnic. Zbudowane są z szyi i worka. Ściana tego tętniaka jest cienka, jednak wraz z wiekiem pacjenta, wzrasta ryzyko powstawania zmian miażdżycowych. Ryzyko pęknięcia tętniaka workowatego jest duże i wzrasta wraz ze zwiększaniem się samego tętniaka.  

  • wrzecionowate

Są rzadsze i są zlokalizowane przede wszystkim na tętnicy podstawnej i środkowej mózgu. Przyczyną ich powstawania są bardzo często zmiany miażdżycowe, co znaczy, że ofiarami są najczęściej osoby w podeszłym wieku. Zakrzepica wrzecionowatych tętniaków tętnicy podstawnej może prowadzić do udaru niedokrwiennego w pniu mózgu lub móżdżku.

Zauważam objawy, co dalej?

Jak wyżej wspomnieliśmy, pacjent bardzo często nie wie, że ma tętniaka mózgu, ponieważ nie daje on żadnych szczególnych objawów. Może się nawet zdarzyć, że pierwsze krwawienie z tętniaka jest nieduże i nie kończy się śmiercią. Wtedy należy zadzwonić po pogotowie w celu dalszej diagnostyki. Podczas takiego pęknięcia może wystąpić: 

  • silny ból głowy
  • uczucie sztywności karku
  • światłowstręt
  • wymioty

W stanach bardzo ciężkich może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Krwawienie podpajęczynówkowe jest sytuacją zagrażającą życiu

Tętniak mózgu- leczenie 

Wyróżniamy dwie metody leczenia: operacyjne założenie klipsa na szyję tętniaka oraz zabieg neuroradiologiczny. Pierwszy z nich wymaga otwarcia czaszki, natomiast drugi polega na wypełnieniu tętniaka sprężynkami przez cewnik. 

Wybierając metodę leczenia lekarza biorą pod uwagę wiele czynników np. położenie tętniaka, jego wielkość i kształt. 

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz