Gdy lato rozkręca się na dobre, a słupki termometrów wskazują temperatury z przedziału 30-40 ‘C, łatwo jest o popełnienie nieświadomych błędów w trosce o własne zdrowie i doprowadzenie się do przykrych konsekwencji przegrzania. Jedną z nich jest udar cieplny.
Czym objawia się udar cieplny, jak do niego dochodzi, czy można go uniknąć i jak reagować, by udzielić osobie dotkniętej udarem pomocy?
Czym jest udar cieplny i jakie są jego przyczyny?
Udar cieplny jest skutkiem zaburzonej termoregulacji organizmu. Do zaburzenia tego dochodzi w wyniku przegrzania. Najczęściej dochodzi do niego latem, kiedy narażamy się na zbyt intensywną ekspozycję na działanie promieni słonecznych lub przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach – np. przegrzany samochód.
Jakie są objawy udaru cieplnego?
Udar cieplny poprzedzony jest często symptomami jego łagodniejszej odmiany, mianowicie osłabienia cieplnego. W czasie osłabienia z przegrzania możemy zaobserwować m.in.:
- Zmęczenie
- Nudności
- Wymioty
- Bóle głowy
- Bóle mięśni
- Zmiany nastroju
Jeśli zignorujemy te objawy i nadal będziemy narażać się na przegrzanie organizmu, może dojść do udaru cieplnego. Jego objawy to m.in.:
- Skurcze mięśni, brzucha lub kończyn – skurcze cieplne
- Ból i zawroty głowy
- Nudności
- Zmęczenie
W skrajnych przypadkach, w wyniku udaru cieplnego może dojść nawet do zaburzeń neurologicznych takich, jak majaczenie, zaburzenia świadomości, utrata przytomności czy śpiączka.
Jak reagować w przypadku wystąpienia objawów udaru cieplnego?
Przede wszystkim warto mieć na uwadze, by nie ignorować objawów osłabienia cieplnego. Jeśli jednak zachowanie naszego organizmu nie wzbudziło naszych podejrzeń, a wystąpiły symptomy udaru cieplnego, należy jak najszybciej przemieścić się w chłodniejsze, zacienione miejsce, przyjąć większą niż dotychczas ilość płynów i skonsultować swój stan z lekarzem pierwszego kontaktu.
Jak uniknąć powikłań w wyniku przegrzania?
Przede wszystkim należy pamiętać, by w upalne dni nie przebywać w dusznych, gorących pomieszczeniach. W czasie ekspozycji na promienie słoneczne należy bezwzględnie okrywać głowę oraz kark oraz starać się przyjmować dużą ilość płynów.