Udar cieplny, udar słoneczny – czym się objawia i jak go uniknąć?

Udar cieplny, udar słoneczny – czym się objawia i jak go uniknąć?

Gdy lato rozkręca się na dobre, a słupki termometrów wskazują temperatury z przedziału 30-40 ‘C, łatwo jest o popełnienie nieświadomych błędów w trosce o własne zdrowie i doprowadzenie się do przykrych konsekwencji przegrzania. Jedną z nich jest udar cieplny.

Czym objawia się udar cieplny, jak do niego dochodzi, czy można go uniknąć i jak reagować, by udzielić osobie dotkniętej udarem pomocy?

Czym jest udar cieplny i jakie są jego przyczyny?

Udar cieplny jest skutkiem zaburzonej termoregulacji organizmu. Do zaburzenia tego dochodzi w wyniku przegrzania. Najczęściej dochodzi do niego latem, kiedy narażamy się na zbyt intensywną ekspozycję na działanie promieni słonecznych lub przebywanie w zbyt ciepłych pomieszczeniach – np. przegrzany samochód.

Jakie są objawy udaru cieplnego?

Udar cieplny poprzedzony jest często symptomami jego łagodniejszej odmiany, mianowicie osłabienia cieplnego. W czasie osłabienia z przegrzania możemy zaobserwować m.in.:

 • Zmęczenie
 • Nudności
 • Wymioty
 • Bóle głowy
 • Bóle mięśni
 • Zmiany nastroju

Jeśli zignorujemy te objawy i nadal będziemy narażać się na przegrzanie organizmu, może dojść do udaru cieplnego. Jego objawy to m.in.:

 • Skurcze mięśni, brzucha lub kończyn – skurcze cieplne
 • Ból i zawroty głowy
 • Nudności
 • Zmęczenie

W skrajnych przypadkach, w wyniku udaru cieplnego może dojść nawet do zaburzeń neurologicznych takich, jak majaczenie, zaburzenia świadomości, utrata przytomności czy śpiączka.

Jak reagować w przypadku wystąpienia objawów udaru cieplnego?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, by nie ignorować objawów osłabienia cieplnego. Jeśli jednak zachowanie naszego organizmu nie wzbudziło naszych podejrzeń, a wystąpiły symptomy udaru cieplnego, należy jak najszybciej przemieścić się w chłodniejsze, zacienione miejsce, przyjąć większą niż dotychczas ilość płynów i skonsultować swój stan z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak uniknąć powikłań w wyniku przegrzania?

Przede wszystkim należy pamiętać, by w upalne dni nie przebywać w dusznych, gorących pomieszczeniach. W czasie ekspozycji na promienie słoneczne należy bezwzględnie okrywać głowę oraz kark oraz starać się przyjmować dużą ilość płynów.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica