USG kolana, narządu ruchu
Badania USG obejmują swym zakresem niemal każdy obszar, który wymaga zdiagnozowania. W zakresie ortopedii czy reumatologii, lekarze specjaliści również zlecają wykonanie rozszerzonej diagnostyki przy wykorzystaniu USG narządu ruchu. W Warszawie takie badanie można wykonać także w Centrum Medycznym Macromedica.
USG narządu ruchu pozwala na wykrycie nieprawidłowości w stawach, mięśniach, ścięgnach oraz innych tkankach miękkich. Pokazuje zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy drobne urazy. Obraz oglądany jest przez lekarza w czasie rzeczywistym. Przewagą USG narządu ruchu nad badaniem RTG jest dokładniejszy obraz oraz możliwość zidentyfikowania niewidocznych na zdjęciach zmian, urazów, a nawet ciał obcych i wolnych. Sama metoda jest nieinwazyjna i przyspiesza postawienie diagnozy przez lekarza ortopedę lub reumatologa. Nie ma przeciwwskazań, aby była stosowana także u dzieci.
USG narządu ruchu – zakres
W naszej placówce świadczymy kompleksową diagnostykę ortopedyczną i reumatologiczną w zakresie badań ultrasonograficznych:
- USG stawów: USG Kolana, USG stawu skokowego, USG nadgarstka, USG stawu biodrowego, USG łokcia, USG barku
- USG ścięgien
- USG więzadeł
Kiedy należy wykonać USG kolana?
Wskazaniami do zgłoszenia się na badanie USG stawu kolanowego są:
- ból kolana,
- zapalenie stawu kolanowego,
- obrzęk w obrębie stawu kolanowego,
- trudności w rozprostowaniu bądź zgięciu kolana.
Do badania stawu kolanowego nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Lekarz poprosi o odsłonięcie kolana.
Przebieg badania
- Wizyta u lekarza standardowo rozpocznie się od krótkiego wywiadu na temat stanu zdrowia oraz dolegliwości, które stały się przyczyną odwiedzin w gabinecie lekarskim.
- Pacjent zostanie poproszony o położenie się na leżance i odsłonięcie kolana.
- Odzież badanego zostanie zabezpieczona ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem wykorzystywanym w trakcie USG stawu kolanowego.
- Lekarz wykona badanie USG kolana, w trakcie którego zwróci uwagę na:
- jamę stawową oraz ilość znajdującej się w niej mazi stawowej,
- obecność błony maziowej (jeśli jest ona widoczna, lekarz oceni ją pod kątem zapalenia),
- ścięgna mięśni,
- stabilizatory stawu,
- aparat więzadłowy,
- łąkotkę.
- Po zakończeniu badania pacjent otrzyma ligninę, którą usunie żel z kolana.
- Lekarz streści wynik USG, wskaże na ewentualne zmiany w obrębie stawu kolanowego, które mogą budzić obawy, zaleci leczenie bądź zleci inne badania.
- Pacjent otrzyma wyniki badania oraz ewentualnie zdjęcie z printera.
Wszystkich, którzy chcieliby poddać się badaniu USG kolana w Warszawie, zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń oraz trafną diagnozę.
Polecamy artykuły: