USG kolana, narządu ruchu

Badania USG obejmują swym zakresem niemal każdy obszar, który wymaga zdiagnozowania. W zakresie ortopedii czy reumatologii, lekarze specjaliści również zlecają wykonanie rozszerzonej diagnostyki przy wykorzystaniu USG narządu ruchu. W Warszawie takie badanie można wykonać także w Centrum Medycznym Macromedica.

USG narządu ruchu pozwala na wykrycie nieprawidłowości  w stawach, mięśniach, ścięgnach oraz innych tkankach miękkich. Pokazuje zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy drobne urazy. Obraz oglądany jest przez lekarza w czasie rzeczywistym. Przewagą USG narządu ruchu nad badaniem RTG jest dokładniejszy obraz oraz możliwość zidentyfikowania niewidocznych na zdjęciach zmian, urazów, a nawet ciał obcych i wolnych. Sama metoda jest nieinwazyjna i przyspiesza postawienie diagnozy przez lekarza ortopedę lub reumatologa. Nie ma przeciwwskazań, aby była stosowana także u dzieci.

USG narządu ruchu – zakres

W naszej placówce świadczymy kompleksową diagnostykę ortopedyczną i reumatologiczną w zakresie badań ultrasonograficznych:

 • USG stawów:  USG Kolana, USG stawu skokowego, USG nadgarstka, USG stawu biodrowego, USG łokcia, USG barku
 • USG ścięgien
 • USG więzadeł

Kiedy należy wykonać USG kolana?

Wskazaniami do zgłoszenia się na badanie USG stawu kolanowego są:

 • ból kolana,
 • zapalenie stawu kolanowego,
 • obrzęk w obrębie stawu kolanowego,
 • trudności w rozprostowaniu bądź zgięciu kolana.

Do badania stawu kolanowego nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Lekarz poprosi o odsłonięcie kolana.

Przebieg badania

 1. Wizyta u lekarza standardowo rozpocznie się od krótkiego wywiadu na temat stanu zdrowia oraz dolegliwości, które stały się przyczyną odwiedzin w gabinecie lekarskim.
 2. Pacjent zostanie poproszony o położenie się na leżance i odsłonięcie kolana.
 3. Odzież badanego zostanie zabezpieczona ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem wykorzystywanym w trakcie USG stawu kolanowego.
 4. Lekarz wykona badanie USG kolana, w trakcie którego zwróci uwagę na:
  • jamę stawową oraz ilość znajdującej się w niej mazi stawowej,
  • obecność błony maziowej (jeśli jest ona widoczna, lekarz oceni ją pod kątem zapalenia),
  • ścięgna mięśni,
  • stabilizatory stawu,
  • aparat więzadłowy,
  • łąkotkę.
 5. Po zakończeniu badania pacjent otrzyma ligninę, którą usunie żel z kolana.
 6. Lekarz streści wynik USG, wskaże na ewentualne zmiany w obrębie stawu kolanowego, które mogą budzić obawy, zaleci leczenie bądź zleci inne badania.
 7. Pacjent otrzyma wyniki badania oraz ewentualnie zdjęcie z printera.

 

Wszystkich, którzy chcieliby poddać się badaniu USG kolana w Warszawie, zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia wczesne wykrywanie schorzeń oraz trafną diagnozę.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica