Wstrząśnienie mózgu- czym się charakteryzuje?

Wstrząśnienie mózgu- czym się charakteryzuje?

Wstrząśnienie mózgu jest lekkim urazem mózgu. Jego skutki w większości przypadków są lekkie i przemijające, chociaż może się zdarzyć, że będą choremu towarzyszyły nawet kilka tygodni. 

Jakie są przyczyny wstrząśnienia mózgu?

Wstrząśnienie mózgu powstaje wskutek bezpośredniego urazu głowy spowodowanego np. wypadkiem, uderzeniem, chociaż bardzo często wstrząśnienia mózgu możemy także zaobserwować u sportowców; bokserów, kickboxerów, narciarzy, czy piłkarzy. Dodatkowo choroba ta może się pojawić przy gwałtownym przyśpieszeniu i zwolnieniu ruchu głowy.

Jak wyglądają objawy?

Przy wstrząśnieniu mózgu może dojść do utraty przytomności, która z reguły jest krótkotrwała i objawia się tym, że pacjent nie pamięta okoliczności powstania urazu.

Do najczęstszych objawów występujących bezpośrednio po urazie zaliczamy: krótkotrwałą utratę przytomności, bóle głowy, wymioty, zawroty głowy, zmęczenie oraz niewyraźną mowę.
W późniejszym etapie mogą wystąpić zaburzenia snu, koncentracji, zaburzenia węchu i smaku oraz wrażliwość na światło i hałas. 

Zauważam powyższe objawy- co robić? 

Jeżeli uraz głowy, które doznaliśmy jest lekki, a zawroty głowy nie powracają, to w większości przypadków nie ma konieczności zgłaszania się do lekarza. Mimo to warto obserwować swój organizm i być szczególnie wrażliwym na każdy nietypowy objaw.

Więc… kiedy zgłosić się do specjalisty?

Do lekarza warto zgłosić się jeżeli w następstwie urazu występuje utrata przytomności, zaburzenia orientacji, wymioty, zaburzenia widzenia, nasilający się ból głowy.

Obserwując te objawy najlepiej wybrać się na SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy)

Jak wygląda stawianie diagnozy?

Po stawieniu się u lekarza najpierw przeprowadzany jest wywiad oraz badanie neurologiczne. Lekarza może także zdecydować o konieczności wykonania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. 

Jak wygląda leczenie wstrząśnienia mózgu?

Leczenie w głównej mierze opiera się na odpoczynku, unikaniu wysiłku fizycznego. Lekarz może także zalecić ograniczenie wysiłku umysłowego oraz dochodzących do nas bodźców (muzyka, hałas) do minimum. Dodatkowo lekarz może zalecić choremu stosowanie leków przeciwbólowych. 

W większości przypadków pacjenci ze wstrząśnieniem mózgu, po leczeniu, wracają do pełnej sprawności.

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz