Żylaki- jak powstają i jak się przed nimi uchronić?

Żylaki- jak powstają i jak się przed nimi uchronić?

Żylaki to nic innego, jak poszerzenie żyły, w  wyniku czego staje się ona bardziej widoczna. Największą tendencję do tworzenia żylaków mają żyły na nogach.

Żylaki dzielimy na trzy typy:

Teleangiektazje są położone płytko na skórze. Rzadko zdarza się, że wywołują dolegliwości bólowe, jednak są dość widoczne.

Siatkowate najczęściej znajdują się na bocznej powierzchni uda lub w dole podkolanowym. Charakteryzują się tym, że są poskręcane i patrząc na nie, ma się wrażenie, że patrzy się na swego rodzaju wybrzuszenia na skórze. Tak jak poprzedni rodzaj żylaków- rzadko kiedy są bolesne. 

Żylaki głównych pni żylnych– żylaki żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej to najczęstsza postać żylaków. Zazwyczaj wiąże się z nimi pewna dolegliwość- przewlekła niewydolność żylna. 

Powstawanie żylaków- przyczyny 

Według większości specjalistów przyczyną powstawania żylaków jest genetycznie uwarunkowana nieprawidłowość zastawek żylnych lub zaburzenia ściany żył. Jednak uwarunkowanie genetyczne nie jest jedynym problemem. Oprócz tego wymieniane są także czynniki środowiskowe do których zaliczamy nadwagę, długotrwałe stanie, ciąże, dźwiganie oraz wiek. 

Żylaki- objawy

Żylaki widoczne są jako sinawe uwypuklenia skóry w miejscu przebiegu żył. U niektórych defekt kosmetyczny jest jedynym, jednak zdarza się, że pod koniec dnia chorym towarzyszy uczucie ciężkości nóg. 

Zaawansowane żylaki zwiększają szanse na pojawienie się zapalenia żył powierzchniowych. Objawem takiego zapalenia jest silny ból oraz twardy, wyczuwalny pod skórą zgrubieniem. Pomimo tego, że jest ono bardzo bolesne, to zazwyczaj nie powoduje ono innych, groźnych dolegliwości. Zapalenie żył powierzchniowych bez problemu można poddać leczeniu. 

Zauważam żylaki, co dalej?

Póki nie powodują one dolegliwości bólowych, nie ma konieczności udania się do lekarza. Interwencji specjalisty wymagają sytuacje wymienione poniżej: 

  • bóle kończyn utrudniające codzienne funkcjonowanie
  • krwawienie z żylaków
  • bardzo silny ból, bolesne i napięte stwardnienie w miejscu żylaka

Żylaki- profilaktyka

Warto zadbać o swoje żyły, zwłaszcza jeżeli jesteśmy pod wpływem czynników ryzyka.
Oto kilka rad, którego mogą pomóc w zapobieganiu żylakom:

  • unikanie częstego chodzenia w wysokich obcasach 
  • unikanie alkoholu oraz częstych gorących kąpieli
  • noszenie uciskowych podkolanówek 
  • uprawianie sportów (pływanie, marsz (nie: dźwiganie ciężarów))
  • odpoczynek z uniesionymi nogami 
  • unikanie długiego stania 

Leczenie żylaków

W leczeniu żylaków wyróżniamy trzy metody:

1. Leczenie uciskowe
W celu zapobiegania postępowi choroby warto zaopatrzyć się w podkolanówki lub pończochy uciskowe. Ważne jest jednak, aby ich dobór skonsultować ze specjalistą.
2. Leczenie zabiegowe
– laserowe usuwanie pajączków
– skleroterapia
3. Leczenie operacyjne
Ten typ leczenia stosowany jest u osób, które odczuwają silne dolegliwości bólowe lub u osób, u których pojawiają się powikłania.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz 
Badanie USG Doppler w CM Macromedica: USG Doppler