Bark zamrożony

Bark zamrożony

Bark zamrożony jest następstwem stanu zapalnego stawu i objawia się nasilonymi dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem jego ruchomości

Czym jest bark zamrożony?

Bark zamrożony jest następstwem stanu zapalnego stawu i objawia się nasilonymi dolegliwościami bólowymi oraz ograniczeniem jego ruchomości. Wskutek stanu zapalnego obkurcza się błona maziowa stawu ramiennego ograniczając lub wręcz znosząc w nim ruchomość. Choroba dotyka najczęściej osoby w wieku 45-50 lat, częściej kobiety, jej przyczyna nie jest znana.
Częściej występuje u osób chorujących na cukrzycę czy zaburzenia hormonalne. W wywiadzie pojawiają się urazy, dłuższe unieruchomienie stawu oraz narażenie na przewlekły stres. 

Jakie daje objawy?

Aby  Pierwszym objawem choroby jest zwykle dokuczliwy ból barku (faza zamarzania) oraz zmniejszająca się z biegiem czasu jego ruchomość. Po kilku miesiącach dolegliwości bólowe zmniejszają się, zaś ruchomość stawu pozostaje znacznie ograniczona lub całkiem zniesiona. Mówi się o tzw. „zamrożeniu barku”. Taki stan może trwać od kilku miesięcy do nawet dwóch, trzech lat. Ruchomość zaczyna wtedy stopniowo powracać (faza rozmarzania).

Ustalenia rozpoznania

Już w początkowej fazie choroby wskazane jest udanie się do lekarza ortopedy w celu ustalenia rozpoznania oraz wdrożenia odpowiedniego postępowania. Lekarz ustala rozpoznanie na podstawie wywiadu z pacjentem, bezpośredniego badania stawu, może zlecić badanie RTG czy USG. W niektórych przypadkach wykonuje się rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Leczenie barku zamrożonego

Leczenie barku zamrożonego zwykle jest zachowawcze i ma na celu przyśpieszenie powrotu do pełnej sprawności i minimalizację dolegliwości bólowych. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz rehabilitację. Rzadko istnieje konieczność leczenia operacyjnego.

 

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz