Kategoria: blog

Tętniak mózgu
Wpis

Tętniak mózgu

Tętniak mózgu to rodzaj powiększenia lub nadmiernej rozwiniętej tętnicy mózgowej, który powstaje w wyniku osłabienia ściany naczynia krwionośnego. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapobiegania potencjalnie tragicznym skutkom tętniaka mózgu.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Wpis

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS może być dziedziczny oraz może występować u kobiet, u których doszło do nadmiernej ekspozycji na hormony męskie w życiu płodowym. Zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń obserwuje się u kobiet z nadwagą lub otyłych, prowadzących niezdrowy tryb życia, u których wcześnie rozpoczął się proces dojrzewania.    

Krztusiec
Wpis

Krztusiec

Krztusiec, znany też jako koklusz, to dość poważna choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się napadami intensywnego, suchego kaszlu, które mogą prowadzić do wymiotów i są bardzo męczące. Szczególnie niebezpieczny może być dla niemowląt i małych dzieci.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie
Wpis

Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie

Żylaki powrózka nasiennego, znane również jako żylaki jądra, są schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na poszerzeniu i wydłużeniu żył znajdujących się w jądrach. Objawiają się one z reguły jako niebolesne, niebieskawe lub fioletowe guzki lub narośla w okolicach jądra.    

Przykurcz Dupuytrena
Wpis

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena to choroba rozcięgna dłoniowego – miękkiej struktury leżącej bezpośrednio pod skórą i tkanką podskórną ręki po stronie dłoniowej. W przykurczu Dupuytrena w rozcięgnie tworzą się zgrubienia. Fibroblasty naturalnie występują w rozcięgnie i tworzą tam kolagen typu III. Gdy produkcja tego kolagenu jest zbyt duża, dochodzi do miejscowego pogrubienia rozcięgna dłoniowego.

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
Wpis

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych to stan, w którym dopływ tlenu do tkanek kończyn dolnych jest przewlekle niewystarczający wskutek upośledzonego przepływu krwi w tętnicach. Głównym objawem choroby jest chromanie przestankowe, czyli ból nóg pojawiający się podczas chodzenia i zmuszający do zatrzymania się. Nieleczone przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może doprowadzić do martwicy.

Półpasiec
Wpis

Półpasiec

Półpasiec to reaktywacja utajonego zakażenia wirusowego wywołanego przez wirus ospy wietrznej i półpaśca, ten sam wirus, który przy pierwszym zakażeniu wywołuje ospę wietrzną. Objawami półpaśca są występujące bolesne pęcherzyki.

19 października, 202319 października, 2023by
Ostre zapalenie trzustki
Wpis

Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mechanizmów hamujących bądź stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki, co doprowadza do aktywacji enzymów już w obrębie tego narządu.

6 października, 20236 października, 2023by
Nietrzymanie moczu – zmagasz się z tym problemem?
Wpis

Nietrzymanie moczu – zmagasz się z tym problemem?

Nietrzymanie moczu to mimowolny, niezależne od świadomej decyzji, wypływ moczu. Jest zawsze nieprawidłowym objawem i  wymaga oceny przez lekarza, najczęściej urologa, a w przypadku kobiety również ginekologa.