Nadczynność tarczycy w ciąży to stan, w którym gruczoł tarczowy produkuje nadmierne ilości hormonów tarczycowych w czasie ciąży. Może to mieć wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój płodu.
Kategoria: blog
Centrum medyczne Macromedica » blog
Upały – jak sobie z nimi radzić?
Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. By uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie, często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
Glejak nerwu wzrokowego
Glejak nerwu wzrokowego, znany również jako glejak nerwu wzrokowego i przysadki mózgowej, to rzadki nowotwór, który rozwija się w obrębie nerwu wzrokowego i przysadki mózgowej. Jest to rodzaj glejaka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek glejowych, które stanowią podporę i izolację dla neuronów w mózgu.
Dna moczanowa
DNA moczanowa, inaczej zwana podagryczną, jest schorzeniem metabolicznym, polegającym na nadmiarze kwasu moczowego we krwi. Gromadzenie się kwasu moczowego prowadzi do powstawania tzw. kamieni moczanowych w stawach, co może prowadzić do wystąpienia ataków ostrego zapalenia stawów zwanych napadami dny moczanowej. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn po 40. roku życia, ale może również wystąpić u kobiet, szczególnie po menopauzie
Tętniak mózgu
Tętniak mózgu to rodzaj powiększenia lub nadmiernej rozwiniętej tętnicy mózgowej, który powstaje w wyniku osłabienia ściany naczynia krwionośnego. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapobiegania potencjalnie tragicznym skutkom tętniaka mózgu.
Zespół policystycznych jajników (PCOS)
PCOS może być dziedziczny oraz może występować u kobiet, u których doszło do nadmiernej ekspozycji na hormony męskie w życiu płodowym. Zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń obserwuje się u kobiet z nadwagą lub otyłych, prowadzących niezdrowy tryb życia, u których wcześnie rozpoczął się proces dojrzewania.
Krztusiec
Krztusiec, znany też jako koklusz, to dość poważna choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się napadami intensywnego, suchego kaszlu, które mogą prowadzić do wymiotów i są bardzo męczące. Szczególnie niebezpieczny może być dla niemowląt i małych dzieci.
Kłębuszkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny i leczenie
Kłębuszkowe zapalenia nerek to grupa chorób charakteryzujących się zajęciem przez proces zapalny kłębuszków nerkowych, co z kolei jest przyczyną nieprawidłowej pracy nerek, a z czasem może prowadzić do niewydolności nerek.
Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie
Żylaki powrózka nasiennego, znane również jako żylaki jądra, są schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na poszerzeniu i wydłużeniu żył znajdujących się w jądrach. Objawiają się one z reguły jako niebolesne, niebieskawe lub fioletowe guzki lub narośla w okolicach jądra.
Przykurcz Dupuytrena
Przykurcz Dupuytrena to choroba rozcięgna dłoniowego – miękkiej struktury leżącej bezpośrednio pod skórą i tkanką podskórną ręki po stronie dłoniowej. W przykurczu Dupuytrena w rozcięgnie tworzą się zgrubienia. Fibroblasty naturalnie występują w rozcięgnie i tworzą tam kolagen typu III. Gdy produkcja tego kolagenu jest zbyt duża, dochodzi do miejscowego pogrubienia rozcięgna dłoniowego.