Półpasiec to reaktywacja utajonego zakażenia wirusowego wywołanego przez wirus ospy wietrznej i półpaśca, ten sam wirus, który przy pierwszym zakażeniu wywołuje ospę wietrzną. Objawami półpaśca są występujące bolesne pęcherzyki.
Dzielimy się wiedza na blogu - Macromedica
Treści zawarte na naszym blogu, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.
Centrum medyczne Macromedica » blog
Ostre zapalenie trzustki
Ostre zapalenie trzustki rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mechanizmów hamujących bądź stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki, co doprowadza do aktywacji enzymów już w obrębie tego narządu.
Nietrzymanie moczu – zmagasz się z tym problemem?
Nietrzymanie moczu to mimowolny, niezależne od świadomej decyzji, wypływ moczu. Jest zawsze nieprawidłowym objawem i wymaga oceny przez lekarza, najczęściej urologa, a w przypadku kobiety również ginekologa.
Mózgowe porażenie dziecięce
Mózgowe porażenie dziecięce to grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, występują w różny sposób i w różnym nasileniu. Do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi w okresie jej rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczyną uszkodzenia mogą być różne czynniki, takie jak np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone i inne.
Depresja. Jak pomóc osobie z depresją?
Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi jej przyczyn, objawów depresji oraz sposobów postępowania w przypadku jej wystąpienia.
Choroba Hashimoto
Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy.
Zaćma
Soczewka to przezroczysta struktura, otoczona torebką i umiejscowiona w gałce ocznej za tęczówką. Jej zmętnienie nazywamy zaćmą. Najczęściej występująca zaćma to tzw. zaćma starcza, związana z wiekiem.
Zwichnięcia rzepki
Zwichnięcie rzepki to sytuacja, w której rzepka przemieszcza się poza swoją bruzdę na kości udowej na zewnątrz kolana (zwichnięcia w kierunku wewnętrznym, przyśrodkowym są bardzo rzadkie).
Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego (prostaty)
O przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego mówi się, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Spośród wielu możliwych przyczyn wymienia się stres, zaburzenia psychiczno-emocjonalne, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia autoimmunologiczne.