Mózgowe porażenie dziecięce to grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, występują w różny sposób i w różnym nasileniu. Do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi w okresie jej rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczyną uszkodzenia mogą być różne czynniki, takie jak np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone i inne.
Prywatny neurolog w Warszawie – Macromedica
Co to jest neurologia?
Neurologia zajmuje się zaburzeniami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Dziedzina ta skupia się przede wszystkim na chorobach, których podłożem są procesy wyniszczające układ nerwowy. Obejmuje schorzenia mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów obwodowych, a także układu autonomicznego (takie jak np. stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, choroby Alzheimera, zapalenie opon mózgowych czy zaburzenia otępienia z ciałami Lewy’ego). Ze względu na interdyscyplinarny charakter tej gałęzi medycyny neurolog często współpracuje z innymi specjalistami, do których należy ortopeda, kardiolog czy logopeda. W przypadku podejrzenia afazji, jąkania czy dyslalii może skierować pacjenta na dodatkową diagnostykę obejmującą badanie sprawności językowej, słuchu fonetycznego, rozpoznawanie mowy. Diagnozowaniem i leczeniem chorób u dzieci zajmuje się neurolog dziecięcy. Konsultacja neurologiczna jest wskazana między innymi w przypadku asymetrii ciała, mózgowego porażenia dziecięcego oraz zaburzeń neurorozwojowych. Do lekarza można też zgłosić się z bólami głowy, ruchami mimowolnymi, a także z osłabionym lub wzmożonym napięciem mięśniowym. Ponadto specjalista zajmuje się leczeniem padaczki, która u najmłodszych objawia się zaburzeniami odbioru bodźców z otoczenia. Z konsultacji neurologicznej można skorzystać także w sytuacji, kiedy w trakcie porodu doszło do urazu dziecka.
Budowa i funkcje systemu nerwowego – neurolog w Warszawie
Ludzki system nerwowy składa się z układu ośrodkowego i obwodowego. Układ ośrodkowy jest tworzony przez mózgowie i rdzeń kręgowy, natomiast obwodowy stanowią nerwy czaszkowe i rdzeniowe. Podstawową rolą układu nerwowego jest utrzymywanie homeostazy całego organizmu oraz regulowanie i koordynowanie czynności narządów wewnętrznych. Gdy jego praca zostanie zaburzona, wówczas mogą pojawić się różne niepokojące symptomy neurologiczne. Zalicza się do nich nie tylko zaburzenia czucia, mrowienie kończyn czy kłopoty ze snem, ale także bóle głowy, ograniczenie pola widzenia i problemy z motoryką. W przypadku ich wystąpienia wskazana jest konsultacja neurologiczna. Dokładny wywiad lekarski, badanie objawów oponowych i ocena odruchów pozwala neurologowi na postawienie diagnozy lub skierowanie na dalszą diagnostykę.
Kiedy warto udać się do neurologa?
Warto umówić wizytę u neurologa, jeżeli zauważamy któreś z tych objawów:
- spowolnienie ruchowe
- drżenie rąk
- tiki
- uczucie drętwienia i mrowienia
- powtarzające się zaburzenia węchu, smaku, czucia, równowagi, mowy
- zawroty głowy
- omamy, urojenia
- utrata pamięci, koncentracji
- powtarzające się, krótkotrwałe, utraty przytomności
- osłabienie mięśni
- silny ból szyi, karku, pleców
Wskazaniem do odbycia konsultacji neurologicznej jest także przypuszczenie rwy kulszowej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, nerwicy, udaru mózgu oraz choroby Parkinsona. W przypadku podejrzenia poważnych schorzeń specjalista mający doświadczenie zawodowe z zakresu neurologii zleci wykonanie dodatkowych badań takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy rentgen wybranych części ciała.
Lekarz neurolog w Warszawie
Centrum Medyczne Macromedica w Warszawie oferuje Państwu dostęp do lekarza specjalizującego się w zakresie neurologii. Neurolog w Warszawie z wieloletnim doświadczeniem zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów w różnym wieku. Można się do niego zgłosić w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa o różnej etiologii, podejrzenia zespołów otępiennych, a także pojawienia się takich objawów jak zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu. Konsultacja neurologiczna jest też wskazania u osób, u których wystąpił udar mózgu lub zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. Neurolog w trakcie konsultacji ocenia stan zdrowia pacjenta, a następnie wykonuje badanie fizykalne. W ten sposób sprawdza siłę mięśniową, bada prawidłowość odruchów fizjologicznych i weryfikuje, czy nie występują ubytki kostne.
Dr n. med. Małgorzata Chodakowska- Żebrowska
Specjalista II stopnia w neurologii. Pierwszy raz byliśmy z wizytą u Pani doktor. Zrobiła na nas duże wrażenie jeżeli chodzi o posiadaną wiedzę i zaangażowanie w problem pacjenta. Jest osobą bardzo kompetentną. Na każde pytanie otrzymaliśmy rzeczową odpowiedź i dokładną informację na temat choroby i jej leczenia. Szczerze polecamy Panią doktor i będziemy dalej kontynuować u niej leczenie. Dr Chodakowska- Żebrowska sprawia, że pacjenci zawsze wychodzą zadowoleni, pełni otuchy i nadziei na lepsze jutro. Pani Doktor wykazuje niezwykłe zaangażowanie w sprawę każdego pacjenta i nigdy nie zostawia go bez odpowiedzi na ważne pytania. Jej doświadczenie sprawia, że nie ma chorób związanych z układem nerwowym, którego leczenia bałaby się podjąć, co powoduje, że każdy pacjent obdarza ją wielkim zaufaniem. W naszej placówce nie wykonujemy badań diagnostycznych takich jak np. TK, EEG, RM, MRI.
Zainteresowanych prywatną wizytą u lekarza neurologa w Warszawie zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Medycznym Macromedica.
Zobacz artykuły:
Dr n. med. Małgorzata Chodakowska – Żebrowska
Specjalista neurologii
Specjalista neurologii. Doświadczenie zdobywała na Oddziale Alzheimerowskim Kliniki Neurologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA i na oddziale Neurologii w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.
Dowiedz się więcej...