Badanie USG ciąży w Warszawie

 Badanie USG ciąży - Macromedica

Badanie USG ciąży - Macromedica

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. W tym okresie powinna ona monitorować stan zdrowia nie tylko własny, ale również swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzane były badania USG, które pozwalają określić, czy ciąża przebiega właściwie, a rozwój dziecka jest prawidłowy. Są one łagodne – do tej pory nie pojawiły się żadne publikacje, które wskazywałyby, że tego typu diagnostyka wpływa szkodliwie na płód. Dzięki nim pacjentka może uzyskać odpowiedzi na wiele pytań: czy zarodek jest żywy, jaka jest płeć dziecka, jak wygląda usytuowanie łożyska itp.

Badanie wykonywane przy pomocy ultrasonografu, jakim dysponuje nasze Centrum Medyczne, stanowi najważniejsze narzędzie diagnostyczne w okresie ciąży. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno być przeprowadzane u wszystkich pacjentek:

 • do 10. tygodnia (gdy lekarz potwierdzi zapłodnienie, zakłada kartę ciąży),
 • między 11. a 14. tygodniem ciąży (tzw. USG genetyczne),
 • między 18. a 22. tygodniem,
 • między 28. a 32. tygodniem.

Podstawowym celem badań USG płodu jest ocena anatomii dziecka (czaszki, kręgosłupa, splotów naczyniówkowych komór bocznych mózgu, położenia żołądka, pęcherza moczowego itp.), analiza czynności jego serca oraz określenie ryzyka wystąpienia najczęstszych aberracji chromosomowych. W przypadku wątpliwości diagnostycznych lub nieprawidłowego rozwoju płodu lekarze wykonujący badanie mają obowiązek skierowania ciężarnej do specjalistycznego ośrodka referencyjnego. Niezależnie od wieku ciąży pacjentka poddawana ultrasonografii otrzymuje od lekarza pisemny wynik ze zdjęciami. Obok danych osobowych znajdują się w nim takie informacje jak data ostatniej miesiączki, wstępne rozpoznanie oraz nazwa aparatu ultrasonograficznego.

Badanie USG płodu w czasie ciąży

W gabinecie Macromedica w Warszawie, podczas badania USG w czasie ciąży, lekarz prowadzący ma możliwość ustalić m.in.:

 • Obecność i lokalizację jaja płodowego; obecność pęcherzyka ciążowego; obecność i liczbę zarodków
 • Stan narządów rodnych
 • Wiek ciąży
 • Budowę i rozwój płodu
 • Położenie łożyska
 • Ilość płynu owodniowego
 • I inne

W prawidłowo rozwijającej się ciąży, badanie ultrasonograficzne powinno zostać wykonane minimum trzy razy. Jednak dla przyszłej mamy takie badanie często daje wiele radości i przyjemności z obserwowania rozwijającego się dziecka i nie ma przeciwwskazań, aby wykonywane było ono w każdym miesiącu podczas wizyt kontrolnych u lekarza prowadzącego.

Bardzo ważnym jest, aby lekarz wykonujący USG ciąży dysponował dokładnym i nowoczesnym sprzętem, który pozwoli na szybką i trafną diagnostykę.