Badanie USG piersi w Warszawie – Macromedica

 Badanie USG piersi w Macromedica

Badanie USG piersi w Macromedica

W profilaktyce raka piersi i zdrowia kobiet, bardzo istotnym elementem są regularne wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonywanie niezbędnej diagnostyki. Nie ogranicza się ona jednak wyłącznie do cytologii lub USG ginekologicznego, ale obejmuje także m.in. badanie USG piersi. Jest to procedura nieinwazyjna oraz bezbolesna. Pozwala w dokładny sposób ocenić struktury gruczołu i brodawki sutkowej, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości w ich obrębie.

Badanie ultrasonograficzne piersi może być przeprowadzane doraźnie, gdy lekarz prowadzący podejmie taką decyzję. Jednak po przekroczeniu 30 roku życia, każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, czyli przynajmniej raz do roku.

USG piersi jest jednym z badań profilaktyki raka piersi

USG piersi jest jednym z badań profilaktyki chorób nowotworowych gruczołu sutkowego, które są coraz częściej diagnozowanymi schorzeniami u kobiet w średnim i starszym wieku. Warto mieć świadomość, że wykryte w stadium przedinwazyjnym, a więc gdy nie ma jeszcze przerzutów, są często całkowicie wyleczalne. W centrum medyczne Macromedica Warszawa wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów, a terminy wizyt w naszej placówce nie są odległe, dzięki czemu każda pacjentka ma możliwość umówienia konsultacji w szybkim czasie.

Wskazaniami do wykonania ultrasonografii piersi są:

 • Wiek kobiety od 30 r.ż.
 • Bóle piersi
 • Wyczuwalne przez dotyk zmiany w piersi
 • Samoistny wyciek z brodawek sutkowych
 • Kontrolę wcześniej wykrytych nieprawidłowości i zmian
 • Obciążenia genetyczne i występowanie raka piersi w rodzinie
 • Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej

W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie ma przeciwwskazań do wykonania USG piersi u kobiet karmiących piersią. Prawidłowo przeprowadzona ultrasonografia piersi pozwala na ocenę gruczołów piersiowych w okresie laktacji. Trzeba jedynie pamiętać, aby przed procedurą opróżnić gruczoły, a więc odciągnąć mleko lub nakarmić dziecko.

Badanie USG piersi w Warszawie – przed wizytą

Do badania USG piersi  nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Badanie można przeprowadzić w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale rekomenduje się, aby wykonywać je w jego pierwszej połowie. Jest to związane z faktem, że wiele kobiet przed menstruacją skarży się na obrzęk i tkliwość tej części ciała. U niektórych pań dochodzi też do zwiększenia zawartości wody w gruczołach piersiowych, a jej nadmiar może utrudniać prawidłową interpretację widzianego obrazu.

Jak przebiega USG piersi?

 1. Na wstępie lekarz poprosi o podanie powodu wizyty i opisanie dolegliwości, które skłoniły pacjentkę do odwiedzin w gabinecie lekarskim. W razie konieczności przeprowadzi wywiad dotyczący stanu zdrowia. W tym momencie warto podzielić się z lekarzem wszelkimi wątpliwościami, a także powiadomić o ewentualnych zmianach wykrytych w obrębie piersi podczas samodzielnego badania – lekarz będzie mógł zweryfikować, czy rzeczywiście mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia.
 2. Pacjentka zostanie poproszona o rozebranie się od pasa w górę, a następnie położenie się na leżance. Badanie piersi przy pomocy ultrasonografu jest przeprowadzane w pozycji leżącej.
 3. Badany obszar ciała zostanie pokryty żelem wykorzystywanym w trakcie USG piersi.
 4. Za pomocą sondy lekarz zbada:
  • budowę sutków,
  • stan przewodów mlekowych,
  • doły pachowe,
  • obecność zwapnień,
  • obecność zmian ogniskowych.
 5. Po zakończeniu USG piersi badana będzie mogła usunąć z ciała pozostałości żelu.
 6. Pacjentka zostanie powiadomiona o wszelkich zmianach, które lekarz zauważył w trakcie badania, zostanie poinformowana o leczeniu, któremu powinna się poddać lub skierowana na dodatkowe badania.
 7. Niezależnie od tego, czy wynik badania okazał się pozytywny, czy wykazał zmiany w obrębie piersi, badana otrzyma opis badania USG piersi, który może okazać się przydatny podczas następnego badania – umożliwi określić, czy w ostatnim czasie w narządzie zaszły zmiany.

 

Wszystkie kobiety chcące wykonać badanie USG sutków i piersi zapraszane są na wizytę w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie.