Ginekologiczne USG jamy brzusznej

 Badanie USG ginekologiczne - Macromedica

Badanie USG ginekologiczne - Macromedica

 

W diagnostyce kobiecych narządów rodnych lekarz ginekolog ma do dyspozycji szereg badań. Jednym z nich jest USG ginekologiczne. Daje ono możliwość oceny stanu zdrowia oraz wykrycia nieprawidłowości w organach płciowych kobiety, ale także oceny cyklu miesiączkowego.

Badanie przeprowadzane jest przy pomocy aparatu USG, wykorzystującego fale ultradźwiękowe i tworzącego obraz na ekranie monitora. USG ginekologiczne w Macromedica Warszawa wykonywane jest za pomocą nowoczesnych i profesjonalnych aparatów. Dzięki temu lekarz ginekolog ma możliwość obejrzenia i oceny wewnętrznych narządów rodnych kobiety, ich wielkości, położenia, powierzchni, kształtu, wnętrza oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Wśród wskazań do wykonania USG ginekologicznego znajdują się m.in.:

  • Identyfikacja wczesnej ciąży
  • Podejrzenie upośledzenia narządów rodnych, nowotworu, krwotoku lub uszkodzeń
  • Ocena położenia wkładki wewnątrzmacicznej
  • Diagnostyka mięśniaków, torbieli, guzów czy endometriozy

O wykonaniu badania USG decyduje lekarz ginekolog.

USG ginekologiczne – dwie metody wykonywania badania

Ginekolodzy mogą skorzystać z dwóch metod wykonywania badania USG ginekologicznego: sondą przez powłoki brzuszne lub sondą dopochwową. Oba badania są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane tak często, jak jest to konieczne. Dlaczego należy wykonywać USG? Ponieważ pozwala ono na wczesne wykrycie wszelkich zmian zachodzących w narządach rozrodczych kobiety i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia. Podczas USG sondą dopochwową lekarz z dużą dokładnością ocenia pęcherz, strukturę miednicy mniejszej, jajniki i ich okolice, może monitorować owulację w celu leczenia niepłodności oraz rozpoznać wczesną ciążę. Wykonywanie badania USG ginekologicznego zaleca się minimum raz w roku.

Przed wizytą u ginekologa

Wiedząc, że w czasie wizyty wykonywane będzie badanie USG sondą przez powłoki brzuszne, trzeba zadbać o odpowiednie napełnienie pęcherza. Dopiero wówczas dokładne zbadanie narządu rodnego taką metodą okaże się możliwe. Do badania poprzez pochwę nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. W przeciwieństwie do USG przez powłoki brzuszne, przed wizytą u ginekologa należy opróżnić pęcherz. Warto też pamiętać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki, jako że jest to informacja, o którą lekarz na pewno poprosi.

Zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie.

Polecamy artykuły:

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica