Badanie ginekologiczne USG transwaginalne w Warszawie

 Badanie USG ginekologiczne - Macromedica

Badanie USG ginekologiczne - Macromedica

 

W diagnostyce kobiecych narządów rodnych lekarz ginekolog ma do dyspozycji szereg badań. Jednym z nich jest USG ginekologiczne, znane również jako USG transwaginalne. Daje ono możliwość oceny stanu zdrowia oraz wykrycia nieprawidłowości w organach płciowych kobiety, ale także oceny cyklu miesiączkowego. W wielu przypadkach jest badanie obrazowe niezbędne do postawienia diagnozy w zakresie patologii dróg rodnych, szyjki macicy, jajników, przydatków itp. Ultrasonografia pozwala sprawdzić zdrowie kobiety i umożliwia ocenę zarówno struktur powierzchownych, jak i położonych daleko od pochwy.

Badanie przeprowadzane jest przy pomocy aparatu USG, wykorzystującego fale ultradźwiękowe i tworzącego obraz na ekranie monitora. USG ginekologiczne proponowane przez Centrum Medyczne Macromedica Warszawa wykonywane jest za pomocą nowoczesnych i profesjonalnych aparatów. Dzięki temu lekarz ginekolog ma możliwość obejrzenia i oceny wewnętrznych narządów rodnych kobiety, ich wielkości, położenia, powierzchni, kształtu, wnętrza oraz wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Wśród wskazań do wykonania USG w zakresie diagnostyki ginekologicznej znajdują się m.in.:

  • Identyfikacja wczesnej ciąży
  • podejrzenie upośledzenia narządów rodnych, nowotworu, krwotoku lub uszkodzeń
  • bóle podbrzusza niezwiązane z cyklem menstruacyjnym,
  • zaburzenia endokrynologiczne, w tym zespół policystycznych jajników,
  • ocena położenia wkładki wewnątrzmacicznej
  • diagnostyka wad budowy narządów rodnych,
  • mięśniaki, torbiele, guzy, endometrioza.

O wykonaniu USG decyduje lekarz ginekolog. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Jest także nieinwazyjne i nierzadko pozwala uratować zdrowie, a nawet życie wielu pacjentkom. Ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku chorób nowotworowych, których wczesne wykrycie daje duże prawdopodobieństwo wyleczenia.

USG ginekologiczne – dwie metody wykonywania badania

Ginekolodzy mogą skorzystać z dwóch metod wykonywania badania USG ginekologicznego: sondą przez powłoki brzuszne lub sondą dopochwową. Oba badania są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane tak często, jak jest to konieczne. Dlaczego należy wykonywać USG? Ponieważ pozwala ono na wczesne wykrycie wszelkich zmian zachodzących w narządach rozrodczych kobiety i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia. Podczas USG sondą dopochwową lekarz z dużą dokładnością ocenia pęcherz, strukturę miednicy mniejszej, jajniki i ich okolice, może monitorować owulację w celu leczenia niepłodności oraz rozpoznać wczesną ciążę. Lekarze zalecają przeprowadzanie badania USG ginekologicznego zaleca się minimum raz w roku.

Przed wizytą u ginekologa

Wiedząc, że w czasie wizyty wykonywane będzie USG sondą przez powłoki brzuszne, przed planowanym badaniem trzeba zadbać o odpowiednie napełnienie pęcherza. Dopiero wówczas dokładne zbadanie narządu rodnego taką metodą okaże się możliwe. Jeśli pęcherz moczowy nie będzie dostatecznie napełniony, gazy znajdujące się w końcowym odcinku jelitowym mogą utrudnić przeprowadzenie całej procedury.

Do badania poprzez pochwę nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. W przeciwieństwie do USG ginekologicznego przez powłoki brzuszne, przed wizytą u ginekologa należy opróżnić pęcherz. Warto też pamiętać datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki, jako że jest to informacja, o którą lekarz na pewno poprosi.

Zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie.