Endokrynolog prywatnie w Warszawie – Macromedica

 Endokrynologia - Macromedica

Endokrynologia - Macromedica

Co to jest endokrynologia?

Choroby endokrynologiczne, które są związane z nieprawidłową pracą układu endokrynnego, wpływają niekorzystnie na zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Mogą objawiać się nie tylko zaburzeniami hormonalnymi, ale także wzmożonym wypadaniem włosów, nadmiernym przyrostem masy ciała, uczuciem ciągłego zmęczenia oraz nawracającymi stanami zapalnymi dróg rodnych. Nieleczone mogą utrudniać normalne funkcjonowanie i pogłębiać uciążliwe dolegliwości.

Endokrynologia jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób endokrynologicznych takich jak pierwotna nadczynność przytarczyc, wole guzkowe czy choroba Hashimoto. Jej głównym celem jest rozpoznawanie oraz planowanie terapii schorzeń związanych z niewłaściwą pracą gruczołów dokrewnych, do których należą:

 • gruczoł tarczowy i przytarczyce,
 • podwzgórze,
 • przysadka,
 • trzustka,
 • nadnercza,
 • jajniki.

Jedną z jej obszerniejszych gałęzi jest endokrynologia ginekologiczna, która specjalizuje się w leczeniu zaburzeń hormonalnych u kobiet na każdym etapie życia. Lekarz endokrynolog ginekolog pomaga pacjentkom, u których stwierdzono między innymi takie schorzenia jak zespół policystycznych jajników, zaburzenia cyklu miesiączkowego czy otyłość uwarunkowaną hormonalnie. Konsultacja endokrynologiczna u takiego specjalisty jest też wskazana w przypadku opóźnionego dojrzewania płciowego, zmian rozrostowych błony śluzowej macicy oraz kłopotów z płodnością, które mogą być spowodowane endometriozą, obecnością czynnika męskiego lub niektórych schorzeń immunologicznych. W ramach endokrynologii funkcjonuje też specjalizacja pediatryczna. Zadaniem endokrynologa pediatry jest leczenie schorzeń związanych z niewłaściwym wydzielaniem hormonów u dzieci.

Rola układu endokrynnego w organizmie człowieka

Najważniejszą rolą systemu endokrynnego jest zapewnienie i utrzymanie optymalnych parametrów w organizmie. Do koordynacji narządów niezbędne są hormony odpowiadające za komunikację między komórkami. Istotną częścią całego układu jest podwzgórze i przysadka mózgowa, które odbierają sygnały docierające z mózgu oraz środowiska zewnętrznego. Te gruczoły wydzielania wewnętrznego pełnią ważną funkcję w regulacji uczucia głodu, a także procesów rozrodczych i metabolicznych. Choroby przysadki mózgowej, które leczy i diagnozuje endokrynolog w trakcie konsultacji, najczęściej mają związek z zawirowaniami hormonalnymi, powodując np. nagłe zmiany wagi, spadek libido, czy rozrost nadmiernego owłosienia. Ich przyczyny są bardzo różne. Mogą to być predyspozycje genetyczne, znaczny niedobór jodu w organizmie lub wrodzone zaburzenia układu dokrewnego.

Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynolog, którego zatrudnia Centrum Medyczne Macromedica w Warszawie, specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wynikających z zaburzeń układu dokrewnego. Jest to specjalista mający rozległą wiedzę w zakresie endokrynologii, który rozumie procesy hormonalne i bardzo dobrze zna organizację układu dokrewnego. Lekarzem zajmującym się leczeniem chorób tarczycy może zostać osoba, która ukończyła akademię medyczną (wydział lekarski) i zdała końcowy egzamin specjalizacyjny np. jako endokrynolog dziecięcy. Pod uwagę brane jest także szkolenie specjalizacyjne z zakresu chorób wewnętrznych, położnictwa i ginekologii oraz chirurgii ogólnej.

Jakie są najczęstsze choroby endokrynologiczne?

Hormony są niezbędne do właściwej aktywności komórek i koordynacji niemal wszystkich narządów wewnętrznych. Zapewniają połączenie między mózgiem a resztą ciała i są odpowiedzialne za wiele procesów chemicznych zachodzących w komórkach oraz tkankach. Jedno z częstszych schorzeń, które jest w stanie rozpoznać specjalista w dziedzinie endokrynologii mający wieloletnie doświadczenie zawodowe, to nadczynność tarczycy. Jest ono związane z niewłaściwą syntezą tyroksyny i trójjodotyroniny. Dość powszechną przypadłością, którą pozwala wykryć wizyta u endokrynologa, jest też zapalenie tarczycy. Najczęstsze objawy zgłaszane przez pacjentów podczas konsultacji endokrynologicznej to ból szyi promieniujący do żuchwy i szczęki oraz powiększenie gruczołu tarczowego.

Kiedy warto zgłosić się do lekarza endokrynologa?

Warto umówić się na konsultację do endokrynologa, kiedy zauważymy niepokojące nas objawy, tak jak:

 • wypadanie włosów
 • nadpobudliwość
 • ciągłe zmęczenie
 • nieuzasadniony spadek/ przyrost masy ciała
 • zaburzenia miesiączkowania
 • nadmierne owłosienie
 • nagłe zmiany skórne,
 • uderzenia gorąca
 • uczucie ciągłego zimna
 • nadmierne pocenie,
 • wahania nastrojów,
 • mlekotok

Powyższe symptomy to najczęstsze objawy zmian hormonalnych, które nie powinny być lekceważone. Konsultacja endokrynologiczna jest także wskazana w przypadku obfitego trądziku, trudnej do opanowania senności oraz obniżonego popędu płciowego. Takie dolegliwości mogą świadczyć o nadczynności lub niedoczynności tarczycy, chorobie Hashimoto lub innych schorzeniach związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu dokrewnego. Endokrynolog jako specjalista w zakresie chorób tarczycy zajmuje się także nowotworami tego gruczołu. Poza guzkami o raku mogą świadczyć takie objawy jak zaburzenia połykania, duszność, chrypka i powiększone węzły chłonne.

 

Lekarz endokrynolog w Warszawie

W ramach tej specjalizacji oferujemy Państwu dwóch, wykwalifikowanych prywatnych specjalistów z zakresu endokrynologii i endokrynologii ginekologicznej.

Lek. Maciej Kołodziej 

Specjalista medycyny nuklearnej, w trakcie specjalizacji z endokrynologii w klinice chorób wewnętrznych.

Jestem zadowolona z wizyty.
Przesympatyczny lekarz, rzeczowy i konkretnie odpowiadający na pytania. Dokładnie wytłumaczył dalszy przebieg leczenia i zlecił niezbędne badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Polecam!

Tak o tym lekarzu wypowiadają się pacjenci. Wnikliwość i rzeczowość dr Kołodzieja sprawia, że pacjent czuje się zaopiekowany i nie zostaje pozostawiony “sam sobie”.

Lek. Maciej Kołodziej ma uprawnienia do wykonywania badania USG tarczycy, a w razie potrzeby może zlecić wykonanie dodatkowych badań (np. biopsja lub laboratoryjne badania krwi pozwalające określić poziom stężenia tyreotropiny, tyroksyny, kalcytoniny itp.).

Lek. Emilia Musiał

Specjalista endokrynologii. 

Jestem po raz kolejny bardzo zadowolona z wizyty u lekarza endokrynologa przyjmującego w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie. Przemiła, profesjonalna i dokładna Pani doktor. Udzieliła mi wyczerpujących odpowiedzi na pytania.

Dr Musiał nauczona latami doświadczenia wie, że odpowiednie podejście do pacjenta to podstawa. W trakcie wizyty przeprowadza dokładny wywiad i nie zostawia chorego bez odpowiedzi na jego pytania. W razie potrzeby pacjent dostaje skierowanie na dodatkowe badania, w których trakcie określa się poziom poszczególnych hormonów i bada pracę układu dokrewnego.

 

Zainteresowanych prywatną wizytą u lekarza endokrynologa w Warszawie zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Medycznym Macromedica.

Szanowni Państwo,
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wizytach osób niepełnoletnich (do ukończenia 18-go roku życia) konieczna jest obecność rodzica / opiekuna prawnego z dokumentem tożsamości, w celu wyrażenia na nią zgody. W przeciwnym razie wizyta nie może się odbyć.
Uprzejmie prosimy o przybycie na wizytę z dokumentem tożsamości. Jego okazanie przed wizytą jest niezbędne w celu weryfikacji Państwa danych osobowych i prowadzenia dokumentacji medycznej.
Uprzejmie informujemy, iż godziny umówionych wizyt są orientacyjne. Szanując Państwa czas dokładamy wszelkich starań, aby wizyta odbyła się dokładnie o zakładanej godzinie. Jednak wykazujemy się indywidualnym podejściem, a każdy pacjent wymaga innego czasu poświęconego na poradę lekarską, co może skutkować przesunięciem czasowym. Bardzo prosimy o wyrozumiałość.

Na wizytę do lekarzy i terapeutów Centrum Medycznego Macromedica najlepiej umówić się telefonicznie w rejestracji Centrum. Dostępne są dwa numery telefonu, 784 000 159 oraz 22 841 06 79, w godzinach pracy placówki.
Poza godzinami pracy Centrum do większości lekarzy można umówić wizytę przez portal internetowy „znanylekarz.pl”.

 

Zapraszamy też do kontaktu mailowego na adres kontakt@macromedica.pl lub przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.

 

Nasza placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.

Serdecznie zapraszamy

 

 

Zobacz artykuły:

Umów się na wizytę