USG tarczycy w Warszawie

 Badanie USG tarczycy - Macromedica

Badanie USG tarczycy - Macromedica

USG tarczycy to badanie bezbolesne i bezinwazyjne, które może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku. Wykonuje się je w celu diagnostycznym, do oceny stanu gruczołu tarczycowego. Badanie to pozwala na dokładne określenie wielkości tego gruczołu oraz jego budowę i jest niezastąpione w szybkim wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości.

Badanie tarczycy jest bezpieczne i trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent nie musi przygotowywać się do niego w specjalny sposób. Warto jednak przynieść ze sobą badania ultrasonograficzne (jeśli były wcześniej wykonywane), a także wyniki poziomu hormonów tarczycy i TSH.

Co powinno skłonić nas do wykonania USG tarczycy?

Jeżeli zaobserwujemy:

– guzek na szyi,

– powiększenie obwodu szyi,

– pojawiające się wole,

– niepokojącą akcje serca; niemiarową lub zbyt szybką;

– zwiększoną nerwowość,

– wzmożoną potliwość ciała,

– dyskomfort w przełykaniu.

USG tarczycy powinniśmy wykonać również w sytuacji, gdy niepokojące są wyniki naszych badań hormonalnych: TSH, T3 oraz T4. Konieczne jest również w trakcie leczenia nadczynności czy też niedoczynności tarczycy, w celu sprawdzenia skuteczności leczenia. USG tarczycy wykonuje się również po przebytych zabiegach.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Badanie USG tarczycy jest zupełnie bezbolesne. Pacjent kładzie się, a lekarz nakłada żel na szyję pacjenta, a następnie przykłada głowicę USG – obraz można obserwować na ekranie monitora. Lekarz analizuje wielkość gruczołu, jego lokalizację, a także strukturę i unaczynienie. Wszystko to dokładnie opisuje. Badanie USG jest niezwykle ważne, gdyż pozwala szybko wykryć wszelkie zmiany ogniskowe. Ponadto, lekarz na jego podstawie może określić czy guzek jest zmianą litą czy płynną, co ułatwia przebieg dalszego leczenia.

Wysoka jakość usług USG

W naszej przychodni zatrudniamy najlepszych specjalistów, dlatego każdy z Państwa może liczyć na profesjonalne badanie i konsultację medyczną. Nasza wiedza oraz wysokiej jakości sprzęt gwarantują szybką diagnozę i skuteczne leczenie.

USG tarczycy to jedno z takich badań, które nie wymagają od pacjenta przygotowania, jest bezbolesne i bezinwazyjne, a równocześnie niezwykle ważne. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na cały nasz cały organizm.

Co może zostać wykryte w trakcie badania?

Podczas USG tarczycy sprawdzone zostaną wielkość, budowa, struktura, symetria tarczycy i obecność ewentualnych zmian ogniskowych w jej obrębie. Badanie umożliwi wykrycie guzków, zwapnień oraz torbieli, które mogą okazać się całkowicie niegroźne, ale zdarza się również, że stanowią zalążek zmian nowotworowych. Aby sprawdzić, czy zauważone zmiany mogą zagrażać zdrowiu badanego, zleca się wykonanie dodatkowych badań.

Zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica w Warszawie, gdzie można wykonać badanie ultrasonograficzne tarczycy, a także USG innych narządów.