Twoje dziecko rośnie zbyt szybko? To może być nadmierny wzrost.

Twoje dziecko rośnie zbyt szybko? To może być nadmierny wzrost.

Nadmierny wzrost dziecka oznacza, że jest ono znacznie wyższe od swoich rówieśników. Najczęściej można zauważyć jego symptomy jeszcze przed okresem dojrzewania, a główną przyczyną są uwarunkowania genetyczne. Nie oznacza to jednak, że nadmierny wzrost można ignorować. Jego podłoże może leżeć również w zaburzeniach hormonalnych lub metabolicznych bądź wynikać z poważniejszych schorzeń takich, jak gigantyzm przysadkowy.

Nadmierny wzrost u dzieci – jakie są jego przyczyny?

Najczęściej diagnozowanymi przyczynami nadmiernego wzrostu u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest wrodzony przerost nadnerczy. Powoduje on zwiększoną produkcję hormonów nadnerczy odpowiedzialnych za wzrost dziecka. U dzieci w wieku szkolnym, przyczyną zbyt dużego wzrostu może być otyłość.

W okresie dojrzewania, nadmierny wzrost zarówno u dziewcząt, jak też u chłopców, może występować w wyniku niedoboru hormonów płciowych. Sytuacja ta powinna się jednak ustabilizować po zakończeniu okresu pokwitania.

Jedną z groźniejszych, choć niezwykle rzadko spotykanych przyczyn nadmiernego wzrostu, jest tzw. gigantyzm przysadkowy. Jej pozostałe nazwy, to zespół Marfana lub homocystynuria. Wiąże się z nadmiernym wydzielaniem hormonu wzrostu, wynikającym z obecności gruczolaka przysadki. Jego komórki wydzielają hormon wzrostu, wpływający na rozwój dziecka.

Jak postępować, gdy dziecko jest wyższe od swoich rówieśników?

Jeżeli Twoje dziecko znacznie przerasta swoich rówieśników, zasięgnij porady lekarza rodzinnego lub endokrynologa. Na wizytę przygotuj także książeczkę zdrowia dziecka, w której zapisane zostały dotychczasowe pomiary centylowe (wzrost, waga i obwody) oraz informacje o członkach rodziny, dotyczące rozwoju wzrostu. Po przeprowadzeniu wywiadu i dodatkowych badań, lekarz przekaże Ci odpowiednie zalecenia.

Co wiąże się z zaburzeniami wzrostu?

Nadmierny wzrost, z pozoru błahy problem, może jednak nieść za sobą poważne konsekwencje. Głównymi z nich są wady postawy i rozwoju układu kostnego oraz ogólnej budowy ciała. Dlatego, jeśli zauważasz, że wzrost Twojego dziecka znacznie różni się od wzrostu jego rówieśników, zasięgnij porady lekarza.