Udar mózgu jest szczególnie groźny, głównie ze względu na ważność mózgu dla prawidłowego funkcjonowanie. Choroba spowodowana jest zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej.
Kategoria: <span>Artykuły</span>
Strona główna » Artykuły
Zapalenie mięśnia sercowego
Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej spowodowane jest przez chorobę spowodowaną zakażeniem wirusowym. Proces ten obejmuje komórki mięśnia sercowego, tkankę śródmiąższową, naczynia i osierdzie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. W miarę rozwoju choroby, uszkodzeniom ulegają także kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, więzadła otaczające staw, mięśnie i ścięgna.
Ostra białaczka szpikowa
Ostra białaczka szpikowa jest nowotworem złośliwym, wywodzącymi się z komórek szpiku kostnego, które uniezależniły się od mechanizmów regulacyjnych. Komórki te dominują w szpiku i krwi, mogą upośledzać czynności różnych narządów.
Czerniak
Czerniak to wywodzący się z komórek barwnikowych nowotwór złośliwy. Najczęściej występuje na powierzchni skóry, ale zdarza się, że pojawia się także na błonach śluzowych czy gałce ocznej.
Nowotwór jelita grubego
Nowotwór jelita grubego powstaje wskutek niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie którejś z części jelita grubego.
Zespół policystycznych jajników
Zespół policystycznych jajników może być dziedziczny. Może występować u kobiet, które w życiu płodowym były oddane nadmiernej ekspozycji na hormony męskie, czy tych z otyłością prowadzących niezdrowy tryb życia.
Niewydolność serca
Niewydolność serca jest stanem, w którym serce jest niezdolne do pompowania odpowiedniej ilości krwi do reszty narządów w naszym organizmie.
Choroba afektywna dwubiegunowa
Choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (dawniej; psychoza maniakalno- depresyjna) charakteryzuje się występowaniem epizodów manii/ hipomanii, depresji oraz epizodów mieszanych. Zazwyczaj, pomiędzy tymi epizodami występują okresy remisji. Najczęściej diagnozuje się ją przed 35 rokiem życia. Choroba bardzo negatywnie wpływa na relacje rodzinne oraz funkcjonowanie zawodowe.
Choroba Leśniowskiego i Crohna
Choroba Leśniowskiego i Crohna jest choroba zapalną jelit, która może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Od jamy ustnej do odbytu. Czym jest choroba Leśniowskiego i Crohna? Nazywana potocznie choroba Crohna należy do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Najczęstszymi miejscami, w których pojawia się stan zapalny jest końcowy odcinek jelita krętego, jelito cienkie i jelito grube. Nierzadko...