Artykuły

Niepłodność
Wpis

Niepłodność

Niepłodność jest zaburzeniem, które w obecnych czasach spotyka coraz większą liczbę par, dotyczy obojga partnerów. Ze względu na globalny rozmiar problemu niepłodność zaliczana jest obecnie przez Światową Organizację Zdrowia do chorób cywilizacyjnych. W przeciwieństwie do bezpłodności, jest ona odwracalnym stanem.

Złamanie szyjki kości udowej
Wpis

Złamanie szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej jest częstym problemem w populacji osób w starszym wieku, który objawia się silnym bólem w pachwinie, nasilającym się podczas próby chodzenia oraz widocznym skróceniem kończyny.

Alergiczne zapalenie spojówek
Wpis

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówki spowodowane jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na zewnętrzne czynniki uczulające, tj. alergeny.

Mięśniaki macicy
Wpis

Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, wywodzące się z tkanki mięśniowej budującej mięsień macicy. Zmiany są guzami kulistymi o zbitej konsystencji. Ich wielkość może być różna – od ziarna grochu do nawet kilkunastocentymetrowej zmiany, mogące osiągać wymiary większe niż sama macica

Guzkowe zapalenie tętnic
Wpis

Guzkowe zapalenie tętnic

Guzkowe zapalenie tętnic to proces powodujący zmiany martwicze w tętnicach średniego i małego kalibru zlokalizowanych w wielu układach i narządach. Może występować w obrębie nerek, w układzie nerwowym, przewodzie pokarmowym, układzie sercowo-naczyniowym, w skórze, w obrębie jąder i najądrzy.

Podostre zapalenie tarczycy
Wpis

Podostre zapalenie tarczycy

Podostre zapalenie tarczycy, czyli choroba de Quervaina jest wynikiem procesu zapalnego gruczołu tarczowego. Uważa się, że choroba ta, będąca najczęstszą przyczyną bólu tarczycy, spowodowana jest infekcją wirusową.

Jęczmień i gradówka, czyli guzki zapalne powiek
Wpis

Jęczmień i gradówka, czyli guzki zapalne powiek

Jęczmień charakteryzuje się bolesnym, ograniczonym obrzękiem powieki i obecnością guzka zapalnego, któremu towarzyszy zaczerwienienie. Początkowym objawem może być obrzęk i zaczerwienienie powieki. Gradówka objawia się w postaci niebolesnego guzka w obrębie powieki.

Choroba Alzheimera
Wpis

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, wykonywanie pracy oraz zaburzają kontakty społeczne.

Endometrioza
Wpis

Endometrioza

Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy.

Hemoroidy (żylaki odbytu)
Wpis

Hemoroidy (żylaki odbytu)

Hemoroidy to powiększanie się guzków krwawniczych, któremu towarzyszą objawy. Głównymi objawami hemoroidów jest krwawienie z odbytu, wypadanie guzków poza odbyt oraz świąd i pieczenie okolicy odbytu.