Kategoria: Artykuły

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
Wpis

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych to stan, w którym dopływ tlenu do tkanek kończyn dolnych jest przewlekle niewystarczający wskutek upośledzonego przepływu krwi w tętnicach. Głównym objawem choroby jest chromanie przestankowe, czyli ból nóg pojawiający się podczas chodzenia i zmuszający do zatrzymania się. Nieleczone przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może doprowadzić do martwicy.

Półpasiec
Wpis

Półpasiec

Półpasiec to reaktywacja utajonego zakażenia wirusowego wywołanego przez wirus ospy wietrznej i półpaśca, ten sam wirus, który przy pierwszym zakażeniu wywołuje ospę wietrzną. Objawami półpaśca są występujące bolesne pęcherzyki.

19 października, 202319 października, 2023by
Ostre zapalenie trzustki
Wpis

Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki rozwija się, gdy dojdzie do zaburzenia równowagi mechanizmów hamujących bądź stabilizujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki, co doprowadza do aktywacji enzymów już w obrębie tego narządu.

6 października, 20236 października, 2023by
Nietrzymanie moczu – zmagasz się z tym problemem?
Wpis

Nietrzymanie moczu – zmagasz się z tym problemem?

Nietrzymanie moczu to mimowolny, niezależne od świadomej decyzji, wypływ moczu. Jest zawsze nieprawidłowym objawem i  wymaga oceny przez lekarza, najczęściej urologa, a w przypadku kobiety również ginekologa.

Mózgowe porażenie dziecięce
Wpis

Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce to grupa chorób, których wspólną cechą są zaburzenia dotyczące poruszania się, występują w różny sposób i w różnym nasileniu. Do uszkodzenia tkanki mózgowej dochodzi w okresie jej rozwoju, najczęściej jeszcze przed urodzeniem się dziecka, rzadziej w czasie porodu lub po urodzeniu. Przyczyną uszkodzenia mogą być różne czynniki, takie jak np. niedotlenienie, niedokrwienie, infekcje, urazy, wady wrodzone i inne.

Depresja. Jak pomóc osobie z depresją?
Wpis

Depresja. Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Dlatego warto zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi jej przyczyn, objawów depresji oraz sposobów postępowania w przypadku jej wystąpienia.  

Choroba Hashimoto
Wpis

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W normalnych warunkach układ immunologiczny chroni organizm przed zakażeniami. W tym przypadku natomiast w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy.

Skleroterapia
Wpis

Skleroterapia

Skleroterapia to niechirurgiczna metoda leczenia chorób żył.

Zaćma
Wpis

Zaćma

Soczewka to przezroczysta struktura, otoczona torebką i umiejscowiona w gałce ocznej za tęczówką. Jej zmętnienie nazywamy zaćmą. Najczęściej występująca zaćma to tzw. zaćma starcza, związana z wiekiem.

Zwichnięcia rzepki
Wpis

Zwichnięcia rzepki

Zwichnięcie rzepki to sytuacja, w której rzepka przemieszcza się poza swoją bruzdę na kości udowej na zewnątrz kolana (zwichnięcia w kierunku wewnętrznym, przyśrodkowym są bardzo rzadkie).