Kategoria: Artykuły

Upały – jak sobie z nimi radzić?
Wpis

Upały – jak sobie z nimi radzić?

Na upał powinny uważać zwłaszcza osoby starsze, chore i dzieci. By uchronić się przed jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie, często wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Glejak nerwu wzrokowego
Wpis

Glejak nerwu wzrokowego

Glejak nerwu wzrokowego, znany również jako glejak nerwu wzrokowego i przysadki mózgowej, to rzadki nowotwór, który rozwija się w obrębie nerwu wzrokowego i przysadki mózgowej. Jest to rodzaj glejaka, czyli nowotworu wywodzącego się z komórek glejowych, które stanowią podporę i izolację dla neuronów w mózgu.

Dna moczanowa
Wpis

Dna moczanowa

DNA moczanowa, inaczej zwana podagryczną, jest schorzeniem metabolicznym, polegającym na nadmiarze kwasu moczowego we krwi. Gromadzenie się kwasu moczowego prowadzi do powstawania tzw. kamieni moczanowych w stawach, co może prowadzić do wystąpienia ataków ostrego zapalenia stawów zwanych napadami dny moczanowej. Choroba ta dotyczy głównie mężczyzn po 40. roku życia, ale może również wystąpić u kobiet, szczególnie po menopauzie

Tętniak mózgu
Wpis

Tętniak mózgu

Tętniak mózgu to rodzaj powiększenia lub nadmiernej rozwiniętej tętnicy mózgowej, który powstaje w wyniku osłabienia ściany naczynia krwionośnego. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla zapobiegania potencjalnie tragicznym skutkom tętniaka mózgu.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)
Wpis

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

PCOS może być dziedziczny oraz może występować u kobiet, u których doszło do nadmiernej ekspozycji na hormony męskie w życiu płodowym. Zwiększone ryzyko pojawienia się zaburzeń obserwuje się u kobiet z nadwagą lub otyłych, prowadzących niezdrowy tryb życia, u których wcześnie rozpoczął się proces dojrzewania.    

Krztusiec
Wpis

Krztusiec

Krztusiec, znany też jako koklusz, to dość poważna choroba zakaźna układu oddechowego, wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się napadami intensywnego, suchego kaszlu, które mogą prowadzić do wymiotów i są bardzo męczące. Szczególnie niebezpieczny może być dla niemowląt i małych dzieci.

Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie
Wpis

Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie

Żylaki powrózka nasiennego, znane również jako żylaki jądra, są schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na poszerzeniu i wydłużeniu żył znajdujących się w jądrach. Objawiają się one z reguły jako niebolesne, niebieskawe lub fioletowe guzki lub narośla w okolicach jądra.    

Przykurcz Dupuytrena
Wpis

Przykurcz Dupuytrena

Przykurcz Dupuytrena to choroba rozcięgna dłoniowego – miękkiej struktury leżącej bezpośrednio pod skórą i tkanką podskórną ręki po stronie dłoniowej. W przykurczu Dupuytrena w rozcięgnie tworzą się zgrubienia. Fibroblasty naturalnie występują w rozcięgnie i tworzą tam kolagen typu III. Gdy produkcja tego kolagenu jest zbyt duża, dochodzi do miejscowego pogrubienia rozcięgna dłoniowego.

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych
Wpis

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych to stan, w którym dopływ tlenu do tkanek kończyn dolnych jest przewlekle niewystarczający wskutek upośledzonego przepływu krwi w tętnicach. Głównym objawem choroby jest chromanie przestankowe, czyli ból nóg pojawiający się podczas chodzenia i zmuszający do zatrzymania się. Nieleczone przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych może doprowadzić do martwicy.