Objawy typowe dla menopauzy

Objawy typowe dla menopauzy

Ciało kobiety zmienia się wraz z wiekiem. Menopauza jest naturalnym okresem w życiu każdej kobiety. Między 45 a 55 rokiem życia powoli zaczynają ustawać funkcje rozrodcze, przysadka mózgowa zaczyna zwalniać oraz wygasa funkcja jajników, źródła komórek jajowych i estrogenów.

Te żeńskie hormony mają wpływ na funkcjonowanie kobiecego organizmu i regulują cykl menstruacyjny. Obniżenie poziomu hormonów wywołuje szereg trudnych do zniesienia objawów, z którymi boryka się każda przekwitająca kobieta. Menopauzie towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, mogą pojawiać się co kilka miesięcy i być mniej lub bardziej obfite, wieczorem i w nocy pojawiają się zlewne poty i uderzenia gorąca, które mają negatywny wpływ na sen wzmagając uczucie zmęczenia.

Objawy menopauzy

Objawy towarzyszące menopauzie mogą doprowadzić do wahań nastroju , kobietom ciężko jest zaakceptować zmianę ciała i upływ czasu. Warto zapobiegać dolegliwościom i skorzystać z konsultacji u lekarza ginekologa, który może zaproponować hormonalną terapię zastępczą. Indywidualnie dobrana terapia może zapobiegać osteoporozie, nowotworowi jelita grubego i chorobom krążenia. Jej stosowanie musi odbywać się pod kontrolą ginekologa.

Kobiety w okresie przekwitania mogą zwiększyć aktywność fizyczną i usunąć z jadłospisu przetworzone produkty i słodycze. Zaleca się rośliny strączkowe bogate w fitoestrogeny, które łagodzą symptomy przekwitania. Bardzo ważne są badania kontrolne, zalicza się do nich mammografię, morfologię krwi, EKG i cytologię, ponieważ wcześnie wykryte zmiany chorobowe mają większe szanse na całkowite wyleczenie.