Elektrokardiogram, czyli EKG to zarejestrowana elektryczna aktywność serca przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej. EKG jest badaniem, które pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca, jest pomocne w ocenie zmian w sercu towarzyszących innym chorobom. Jest bezbolesne, szeroko dostępne i nieinwazyjne oraz nie wymagające specjalnego przygotowania przed i opieki po wykonaniu badania.
EKG można wykonać w przychodni, w gabinecie lekarskim albo przy łóżku chorego. W trakcie badania pacjent jest w pozycji leżącej i ma odkryte kończyny oraz klatkę piersiową. Elektrody przymocowuje się w okolicy kostek i nadgarstków oraz na klatce piersiowej. Nie wolno się ruszać podczas badania ponieważ może to zaburzyć zapis EKG. Otrzymany wynik w postaci graficznego wykresu analizuje lekarz kardiolog i ustala dalsze zalecenia. Badanie trwa około 10 minut i może być wykonywane w każdym wieku.
Badanie EKG
EKG wskazuje zaburzenia rytmu serca i złe funkcjonowanie układu przewodzącego serca. Ponadto jest pomocne w ocenie rozległości uszkodzenia mięśnia sercowego po przebytym zawale oraz obciążenia komór serca. EKG należy do badań, które jest najczęściej wykonywane wśród pacjentów z podejrzeniem choroby serca. W sytuacji kiedy pacjent zgłasza jakiekolwiek bóle w okolicy serca kardiolog decyduje o konieczności wykonania badania. Jeżeli EKG wykazuje nieprawidłowości pacjent może być skierowany na usg serca (echo serca), a także na holter EKG, który wykonuje pomiary przez 24 lub 48 godzin, a w warunkach szpitalnych nawet do 7 dni.