Alergiczne zapalenie spojówki spowodowane jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na zewnętrzne czynniki uczulające, tj. alergeny.
Co to jest zapalenie spojówek, jakie są przyczyny i jak często występuje?
Alergiczne zapalenie spojówki spowodowane jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na zewnętrzne czynniki uczulające, tj. alergeny. W trakcie reakcji alergicznej z komórek tucznych w tkankach uwalniane są substancje chemiczne (najważniejszy z nich to histamina), które powodują zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, ich rozszerzenie i zwiększoną produkcję śluzu.
W Polsce ta przypadłość występuje bardzo często.
Jak się objawia alergiczne zapalenie spojówek?
Najbardziej charakterystycznym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest świąd oczu. Dodatkowo może występować wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina, zaczerwienie i obrzęk spojówek, występowanie brodawek spojówkowych i obrzęk powiek. W przypadku nadkażenia bakteryjnego pojawia się również wydzielina ropna. Zmiany zawsze występują obustronnie, mają przewlekły przebieg i nawracają sezonowo. W niektórych postaciach alergicznego zapalenia spojówek dość często obserwuje się zmiany w rogówce, które mogą powodować pogorszenie widzenia. Zmiany oczne często towarzyszą katarowi siennemu, astmie oskrzelowej i atopowemu zapaleniu skóry. Jedną z postaci zmian alergicznych spojówek jest olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek. Jego przyczyną jest reakcja nadwrażliwości spojówek na ciało obce (najczęściej soczewki kontaktowe). W przebiegu tego zapalenia pod powieką górną rozwijają się olbrzymie brodawki spojówki.
W razie podejrzenia o alergiczne zapalenie spojówki należy zgłosić się do lekarza okulisty w celu wykonania badań diagnostycznych i rozpoczęcia leczenia.
Rozpoznanie alergicznego zapalenia spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek rozpoznaje się na podstawie wywiadu i charakterystycznych objawów klinicznych:
- świąd oczu,
- obustronne, przewlekłe zmiany zapalne nawracające sezonowo,
- wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina,
- zaczerwienie i obrzęk spojówek,
- występowanie brodawek spojówkowych i obrzęk powiek.
Pomocne w rozpoznaniu może być badanie wydzieliny z oka lub zeskrobin ze spojówki lub tkanek pobranych przez dociśnięcie papieru filtracyjnego do spojówki. We wszystkich przypadkach stwierdza się liczne charakterystyczne dla alergii komórki nazywane eozynofilami.
Sposoby leczenia
Leczenie polega na ograniczeniu kontaktu z alergenami powodującymi stany zapalne oraz stosowaniu kropli przeciwalergicznych do oczu. Są to leki o działaniu przeciwhistaminowym. Słabe działanie przeciwalergiczne mają niesteroidowe leki przeciwzapalne. W cięższych postaciach alergii podaje się krople kortykosteroidowei immunosupresyjne. Czasami, w niektórych przypadkach stosuje się doustne preparaty antyhistaminowe i kortykosteroidowe, a czasami immunoterapię.
Alergiczne zapalenie spojówek jest przewlekłą, nawracającą chorobą i jej całkowite wyleczenie może być trudne. Wskazane są okresowe kontrole okulistyczne oraz unikanie lub ograniczenie kontaktu z alergenami.