Borelioza- czym jest, jak się objawia i jak się chronić?

Borelioza- czym jest, jak się objawia i jak się chronić?

Ciepłe dni na stałe zawitały do naszych kalendarzy, a tym samym, częste wyjścia na spacery do parków i lasów. Niestety- wszędzie musimy być ostrożni, ponieważ takie miejsca są bardzo lubiane przez… kleszcze. Dlatego dzisiaj porozmawiamy o boreliozie. Zapraszamy do lektury.

  1. Borelioza- czym jest?
  2. Borelioza- jak można się zarazić?
  3. Borelioza- jakie są objawy?
  4. Borelioza- jak wygląda leczenie?
  5. Borelioza- jak się skutecznie chronić?

Czym jest borelioza?

Borelioza powodowana jest przez bakterię Borrelia burgdorferi, która znajduje się w jelitach kleszczy, a tym samym, właśnie przez kleszcze jest przenoszona. Borelioza znana jest również pod nazwą choroby z Lyme lub krętkowicy kleszczowej.

Jak można się zarazić boreliozą?

Boreliozą można zarazić się poprzez ukłucie kleszcza. Ryzyko zakażenia wzrasta wraz ze zwiększaniem się czasu żerowania kleszcza. Należy pamiętać, że od momentu wkłucia się kleszcza do momentu dostania się trucizny do tkanek gospodarza może minąć nawet kilka godzin, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zareagować. Póki co nie zarejestrowano żadnego przypadku boreliozy wrodzonej, czy też zarażenia się poprzez kontakt z chorym na boreliozę człowiekiem.

Dodatkowo warto pamiętać, że z roku na rok jest coraz więcej przypadków boreliozy, co powinno nas wszystkich motywować do większej uwagi.

Jakie są objawy boreliozy?

Jednym z najczęstszych objawów boreliozy jest zaczerwienienie wokół miejsca wkłucia się kleszcza. Zaczerwienienie to rozprzestrzenia się obwodowo, co znaczy, że przypomina ono pierścień. Objaw ten dotyka ok. 50% osób, więc co jeszcze jest objawem boreliozy? Zmęczenie, ogólne osłabienie, zawroty i bóle głowy to bardzo częste objawy towarzyszące chorobie z Lyme. Ponadto może objawiać się także porażenie nerwu twarzowego, czy w ekstremalnych przypadkach- zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych.

Zapamiętaj! Rumień wędrujący może samoistnie zniknąć w ciągu 3-4 tygodni, nie oznacza to jednak wyleczenia.

Jak wygląda leczenie boreliozy?

Borelioza jest infekcją bakteryjną, co oznacza, że można ją leczyć antybiotykiem. Najbardziej efektywna terapia jest we wczesnych stadiach rozwoju. Długość leczenia i wybór antybiotyku zależy od tego, jak bardzo choroba rozprzestrzeniła się w organizmie. Najważniejsze w leczeniu boreliozy jest odpowiednie rozpoznanie stadium choroby.

Jak się chronić przed boreliozą?

Najbardziej skuteczną ochroną jest… unikanie kleszczy. Niestety nie dysponujemy szczepionką, która mogłaby nas chronić. Oczywiste jest jednak, że nie da się w nieskończoność unikać lasów, czy parków, dlatego warto zaopatrzyć się w środki odstraszające, odpowiednio osłaniać ciało oraz po powrocie do domu, dokładnie sprawdzić, czy na naszym ciele nie znajduje się kleszcz. Jeżeli takiego znajdziemy, należy go natychmiast usunąć, a następnie zdezynfekować to miejsce.

Zapamiętaj! Nie każdy kleszcz przenosi boreliozę.