Udar cieplny- czym jest i jak mu zapobiegać

Udar cieplny- czym jest i jak mu zapobiegać

Upalne i słoneczne dni stają się powoli naszą codziennością. Pomimo, że wielu z nas uwielbia wygrzewać się w słonecznych promieniach, to warto pamiętać, że ciepłe dni niosą za sobą także pewne niebezpieczeństwo. Dzisiaj opowiemy troszkę o udarze cieplnym- czym jest i jak mu zapobiegać.

  1. Czym jest udar cieplny
  2. Jakie są objawy
  3. Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym
  4. Jak się chronić

Czym jest udar cieplny?

Zbyt długa ekspozycja na wysokie temperatury może prowadzić do hipertermii (przegrzania organizmu). Dzieje się tak wówczas wtedy, kiedy naturalne mechanizmy oddawania ciepła z organizmu stają się niewydolne. Właśnie wtedy możliwe jest doprowadzenie do udaru cieplnego, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Dochodzi wtedy do upośledzenia czynności narządów czyli do tzw. niewydolności wielonarządowej. Najbardziej narażone na udar cieplny są dzieci oraz osoby starsze.

Jakie są objawy udaru cieplnego?

Najczęstszymi objawami udaru cieplnego jest wzrost temperatury ciała do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza oraz zdezorientowanie. Następnie może występować osłabienie, ból głowy, problemy z logicznym wypowiadaniem się (np. majaczenie), zaczerwieniona oraz sucha skóra. W cięższych przypadkach może dojść nawet do drgawek. Dodatkowo, wyróżnić możemy dwie postacie udaru cieplnego:

  • postać zwyczajna- najczęściej dotyczy osób starszych z dodatkowymi schorzeniami
  • postać powysiłkowa- dotyczy osób młodszych, które podczas intensywnego wysiłku w wysokich temperaturach nie przyjmują wystarczającej ilości płynów

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym

Po zaobserwowaniu u kogoś objawów udaru cieplnego należy niezwłocznie wezwać karetkę, a w razie potrzeby, do czasu przyjazdu pomocy medycznej, udzielić pierwszej pomocy. Chorego należy przenieść w zacienione miejsce, a następnie schłodzić organizm. Nie zaleca się jednak chłodzenia bardzo zimną/ lodowatą wodą, ponieważ organizm może zacząć wytwarzać jeszcze więcej ciepła. Najlepszym sposobem jest wachlowanie chorego oraz skraplanie ciała letnią wodą. Ponadto warto położyć na czole oraz szyi chorego mokry ręcznik. Jeżeli osoba, której pomagamy, jest przytomna, zaleca się podawanie jej płynów.

Jak się chronić?

Podczas przebywania w wysokich temperaturach należy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Zazwyczaj chłodna woda jest wystarczająca, jeżeli jednak podejmowany jest wysiłek fizyczny pomocne mogą być napoje izotoniczne oraz zwiększenie dobowego spożycia soli, w celu zapobieganiu skurczom.
Ponadto warto zwrócić uwagę, by pomieszczenia w których przebywamy były chłodne i dobrze przewietrzone. Tym samym należy pamiętać żeby nie zostawiać np. dzieci w nagrzanych samochodach, nawet jeżeli ma to być tylko kilkuminutowa nieobecność. 

Aby być z nami na bieżąco zapraszamy na nasz Instagram oraz Facebook
Kliknij, aby poznać naszych specjalistów.