Brodawki wirusowe narządów płciowych

Brodawki wirusowe narządów płciowych

Brodawki wirusowe narządów płciowych, inaczej zwane kłykcinami kończystymi i wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą zajętą przez wirus.

Czym są brodawki wirusowe narządów płciowych?

Brodawki wirusowe narządów płciowych wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej odpowiada za to wirus HPV 6 i/lub HPV 11. Naukowcy do tej pory wyróżnili ponad 120 typów HPV, z których część odpowiedzialna jest za zmiany w okolicach płciowych.

Jakie dają objawy?

Kłykciny kończyste najczęściej mają postać niewielkich grudek występujących pojedynczo lub w grupie, która się zlewa. Warto jednak podkreślić, że wykwity mogą być płaskie, o szerokiej podstawie. W większości przypadków mają jasnoróżowy kolor, u niektórych pacjentów – brunatny. Mogą obejmować znaczną część genitaliów. Nieleczona choroba, o wieloletnim przebiegu charakteryzuje się występowaniem olbrzymich guzów. Jest to postać poprzedzająca transformacje zmian w nowotwór złośliwy.

U kobiet zmiany umiejscawiają się na wargach sromowych, w pochwie, szyjce macicy oraz okolicy okołoodbytniczej. Natomiast u mężczyzn brodawki najczęściej pojawiają się na trzonie prącia, napletku, żołędzi oraz okolicy okołoodbytniczej.

Kłykciny kończyste — jak dochodzi do zarażenia

Brodawkami wirusowymi narządów płciowych można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, która jest zajęta przez wirus. Tak, jak w przypadku wirusa HSV, do zakażenia może dojść w wyniku kontaktów dopochwowych, analnych, oroanalnych oraz arogenitalnych. 

Brodawki wirusowe narządów płciowych — rozwój 

Niektóre typy HPV mają tzw. potencjał onkogenny, co oznacza, że mogą prowadzić do pojawienia się zmian nowotworowych w obrębie skóry i błon śluzowych. Udowodniono, że zakażenie wirusem HPV ma związek z rakiem odbytu, rakiem szyjki macicy oraz rakiem prącia. Warto podkreślić, że stosowanie prezerwatyw nie zabezpiecza całkowicie przed zakażeniem wirusem HPV, ale redukuje ryzyko.

Kłykciny kończyste — zapobieganie

Jak wspomnieliśmy wyżej, stosowanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych może znacznie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem HPV. W Ostatnich latach wprowadzono szczepionkę, która skutecznie zabezpiecza przed infekcją najważniejszymi typami wirusami HPV. Skuteczność tego szczepienia jest największa przy zastosowaniu jej przed rozpoczęciem współżycia.

Instagram Macromedica | Facebook Macromedica | ZnanyLekarz