Niepłodność jest zaburzeniem, które w obecnych czasach spotyka coraz większą liczbę par, dotyczy obojga partnerów. Ze względu na globalny rozmiar problemu niepłodność zaliczana jest obecnie przez Światową Organizację Zdrowia do chorób cywilizacyjnych. W przeciwieństwie do bezpłodności, jest ona odwracalnym stanem.
Ginekologia
Centrum medyczne Macromedica » Ginekologia
Mięśniaki macicy
Mięśniaki macicy to łagodne zmiany nowotworowe, wywodzące się z tkanki mięśniowej budującej mięsień macicy. Zmiany są guzami kulistymi o zbitej konsystencji. Ich wielkość może być różna – od ziarna grochu do nawet kilkunastocentymetrowej zmiany, mogące osiągać wymiary większe niż sama macica
Kłykciny kończyste – objawy, przyczyny i leczenie
Kłykciny kończyste to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Wywoływane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) kalafiorowate twory, choć zwykle łagodne i często samoistnie ustępujące, rzadko mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, odbytu czy gardła.
Endometrioza
Endometrioza to choroba narządów płciowych kobiety. Charakteryzuje się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy.
Brodawki wirusowe narządów płciowych
Brodawki wirusowe narządów płciowych, inaczej zwane kłykcinami kończystymi i wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu ze skórą zajętą przez wirus.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest zaburzeniem, które obejmuje nasilone objawy psychiczne i somatyczne pojawiające się u kobiet w wieku rozrodczym. Dolegliwości są cykliczne i występują w drugiej fazie cyklu.
HPV- wirus brodawczaka ludzkiego
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem powodującym różne zmiany na skórze i błonach śluzowych. Zakażenie tym wirusem jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.
Laparoskopia ginekologiczna
Laparoskopia ginekologiczna to technika endoskopowa, w której wykorzystywany jest aparat (endoskop), który jest używany do obrazowania wnętrza ciała. Ta metoda staje się coraz bardziej popularna głównie ze względu na małą inwazyjność i małą ilość powikłań.
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Najczęściej rozwija się w tzw. strefie granicznej, czyli między dwoma typami nabłonku: gruczołowym i płaskim. Nabłonek gruczołowy wyściela jamę macicy i kanał szyjki, a płaski- pokrywa część pochwową szyjki i pochwę.
Czym jest cytologia i jak się do niej przygotować?
W poniższym wpisie odpowiemy na pytania takie jak; czym jest cytologia, jak się do niej przygotować oraz co ile wykonywać badanie. Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie mające na celu wykrycie stanów przednowotworowych i raka we wczesnym stadium zaawansowania.