Choroba Alzheimera- jakie są obajwy?

Choroba Alzheimera- jakie są obajwy?

Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami zachowania oraz pamięci. Zdarza się, że choroba całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie, wykonywanie pracy, czy nawiązywanie więzi społecznych.

Choroba Alzheimera- o co chodzi?

Kiedy w mózgu odkładane są białka o patologicznej strukturze to prowadzi to do obumierania komórek nerwowych. Komórki te produkują substancje przekaźnikowe, a one są niezbędne, by mózg prawidłowo funkcjonował. 

Co wywołuje chorobę?

Wpływ na pojawienie się choroby mają czynniki środowiskowe i genetyczne, jednak na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie określić w jakim stopniu ten wpływ wywierają. Wiemy natomiast, że ryzyko zachorowania jest większe u kobiet i rośnie wraz z wiekiem. Dodatkowo wpływ na rozwój choroby mają takie schorzenia jak cukrzyca typu II, niewydolność serca oraz nadciśnienie tętnicze. Warto również zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, jeżeli jest zbyt niska, może przyczynić się do wystąpienia choroby Alzheimera. 

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera- objawy

Pierwszym objawem choroby jest pogorszenie się pamięci dotyczącej niedawnych wydarzeń. Następnie chory zapomina pewnych słów, ma problem z prawidłowym skonstruowaniem zdania. Ponadto mogą wystąpić problemy z wykonaniem codziennych czynności. 

Stadia choroby Alzheimera 

Ze względu na nasilenie objawów, wyróżniamy 3 etapy.

Początkowy- osoba chora pyta cały czas o to samo (np. dzień tygodnia), zostawia rzeczy w komunikacji miejskiej, sklepie lub odkłada na nie swoje miejsce, po czym nie potrafi tych przedmiotów odnaleźć. Występują problemy z logicznym wypowiadaniem się, ponieważ chory nie pamięta, co powiedział przed chwilą lub zaczyna brakować mu odpowiednich słów.

Etap drugi charakteryzuje się nagłymi wybuchami złości i agresji, osoba chora miewa urojenia. W tym stadium chory może nie rozpoznawać członków swojej rodziny. Pojawia się nadmierny apetyt, zdarza się, że osoba chora próbuje jeść  niejadalne przedmioty. 

Stadium trzecie to spowolnienie ruchowe, nietrzymanie moczu i stolca. Chory całkowicie traci możliwość kontroli nad własnym ciałem i potrzebuje stałej, często całodobowej opieki. 

Każda osoba po 65. roku życia powinna się zgłosić do lekarza w celu przebadania.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie choroby Alzheimera ma na celu złagodzenie jej objawów, a nie całkowite wyleczenie. Specjaliści stosują leczenie farmakologiczne oraz psychologiczne.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz