Endometrioza- czym jest i czy można z nią wygrać?

Endometrioza- czym jest i czy można z nią wygrać?

Endometrioza to choroba zapalna występująca u kobiet w wieku rozrodczym. Charakteryzuje się obecnością błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe).

Komórki te przypominają budową komórki, które znajdują się wewnątrz jamy. Ogniska mogą obejmować pęcherz moczowy, jelito, otrzewną i jajniki. Tkanka ta reaguje na zmieniające się poziomy hormonów, co może powodować reakcję zapalną, która może się objawiać m.in. bolesnymi miesiączkami.

Endometrioza- objawy

Objawami endometriozy są bolesne miesiączki, bolesne stosunki płciowe, bóle brzucha, ból w trakcie oddawana moczu i stolca, przewlekły ból w miednicy (co najmniej 6 miesięcy), wzdęcia, biegunki lub częstomocz. Może zdarzyć się, że prócz powyższych występować będzie krwawienie z odbytnicy, krwioplucia oraz duszności. Dodatkowo częstym objawem jest zmniejszona płodność lub bezpłodność.

Endometrioza- przyczyny

Współczesna ginekologia nie jest w stanie określić co dokładnie ma wpływ na pojawiające się endometrium poza jamą macicy. Wśród prawdopodobnych czynników wymienia się czynniki autoimmunologiczne, środowiskowe, wrodzone i alergiczne.

Jako główny i najczęstszy czynnik lekarze wymieniają wsteczną menstruację.

Wsteczna menstruacja- zjawisko przedostawania się krwi miesiączkowej poprzez jajowody do jamy brzusznej. 

Warto jednak pamiętać, że samo zjawisko wstecznej menstruacji nie jest czynnikiem “gwarantującym” endometriozę, dlatego wpływ na to muszą mieć także kombinację innych zjawisk oraz czynników. 

Kobiety szczególnie narażone na endometriozę to kobiety, u których dostrzega się uwarunkowanie rodzinne. Nawet 3-10- krotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania występuje jeżeli u krewnych pierwszego stopnia endometrioza występowała. Dodatkowo, jako czynnik ryzyka wymienia się krótkie cykle miesiączkowe oraz wczesne miesiączkowanie. 

Endometrioza- skutki 

Wykrycie endometriozy często odbywa się podczas kontrolnych wizyt ginekologicznych lub podczas operacji, ponieważ nie zawsze daje ona oczywiste i bolesne objawy. 

Pojawienie się endometriozy jest przyczyną niepłodności. Ponadto pacjentka często musi zmagać się z przewlekłymi bólami oraz pogorszeniem się jakości życia. 

Czy endometrioza występuje często?

Choroba występuje u 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Szacunkowo mówi się o ok. 180 milionów kobiet na całym świecie. 

Endometrioza- badania 

Endometriozę rozpoznaje się biorąc pod uwagę objawy, badania obrazowe (USG i tomografia rezonansu magnetycznego), badania ginekologiczne, laparoskopii oraz kolonoskopię. 

Endometrioza- jakie są sposoby leczenia?

W leczeniu endometriozy stosuje się leczenie farmakologiczne i chirurgiczne (zachowawcze i radykalne). Wybór odpowiedniej terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jakie kobieta ma plany macierzyńskie.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz