Choroby Reumatyczne

Choroby Reumatyczne

Choroby reumatyczne to ogólne określenie dla szerokiej grupy chorób dotykających układ kostno-stawowy. Wbrew powszechnej opinii, dotykają one zarówno osób starszych, jak tez bardzo młodych, dlatego żadnych niepokojących sygnałów naszego organizmu nie należy bagatelizować.

Istnieje wiele rodzajów chorób reumatycznych. Poniżej znajdziesz te najczęściej występujące.

WAŻNE! Jeżeli masz długotrwałe lub bardzo częste dolegliwości w postaci m.in. stałego bólu, obrzęku lub sztywnienia stawów, sztywnienia lub przewlekłego bólu kręgosłupa, przewlekłego zapalenia stawów, któremu towarzyszy łuszczenie skóry i paznokci – NIE ZWLEKAJ! Jak najszybciej umów konsultacje z lekarzem reumatologiem. Tylko szybka i trafna diagnoza może pozwolić na przeprowadzenie nieinwazyjnej terapii i ograniczenie leczenia do fizjoterapii lub środków farmakologicznych.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – gościec postępujący

Powszechne schorzenie z grupy chorób reumatycznych, które swym zasięgiem dotyka najczęściej, bo w 70%, kobiety. Najczęściej zachorowania na to schorzenie obserwuje się w grupie wiekowej 30-50 lat.

To choroba autoimmunologiczna, czyli odpowiedzialność za pojawienie się stanu zapalnego ponosi układ odpornościowy.

Reumatoidalnemu zapaleniu stawów towarzyszy silny, stały ból oraz obrzęki i sztywność stawów.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

To choroba, która dotyczy przede wszystkim kręgosłupa, choć może obejmować także kończyny dolne. Mechanizm jej powstawania nie jest do końca określony, jednak zakłada się, że podobnie, jak RZS, jest to choroba autoimmunologiczna. Dotyka zdecydowanie częściej mężczyzn, zwykle w wieku 15-30 lat.

Zwiastunem choroby w początkowym okresie jest promieniujący do kończyn dolnych ból krzyża.

Łuszczycowe zapalenie stawów lub łuszczyca stawowa

Objawia się przewlekłym zapaleniem stawów, któremu towarzyszy łuszczyca skóry oraz paznokci. Dotyka częściej mężczyzn, niż kobiet, a cierpi na nią ok 2% całego społeczeństwa.

Istnieje przypuszczenie, że podłoże choroby jest genetyczne, choć nie wyklucza się, że na jej pojawienie się mogą mieć wpływ przebyte paciorkowcowe infekcje górnych dróg oddechowych oraz podatność na mikrourazy.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica