Karłowatość przysadkowa – sprawdź jej przyczyny i sposoby leczenia

Karłowatość przysadkowa – sprawdź jej przyczyny i sposoby leczenia

Przysadka jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów wzrostu. Jednak gdy wydziela go znacznie mniej niż powinna, mówimy o karłowatości. Chorzy nie tylko są znacznie niżsi w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, ale także wyglądają dużo starzej niż wskazywałby na to ich wiek.

Przyczyny karłowatości

Najprościej powiedzieć, że źródłem karłowatości jest nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki. Mimo, że jest to oczywiście prawdą, to Jeśli jednak sięgnąć głębiej, okazuje się, że przyczyn jest znacznie więcej:

 • nowotwory
 • urazy mechanicznie
 • uszkodzenia pooperacyjne
 • stany zapalne
 • zaburzenia naczyniowe, w tym udar
 • choroby autoimmunologiczne
 • uwarunkowania genetyczne
 • obojętność organizmu na wydzielanie hormonu wzrostu

Brak wrażliwości na GH

 Dzieci rodzące się z brakiem wrażliwości na GH odróżniają się od innych tym, że rodzą się znacznie mniejsze niż pozostali. Ich czaszka jest nieproporcjonalne duża, podobnie jak tkanka tłuszczowa, zbierająca się najczęściej w okolicach brzucha. Ich ręce i nogi są zdecydowanie mniejsze. W przypadku chłopców ich prącia mogą być niedorozwinięte.

Co dalej?

Gdy zauważamy, że dziecko nie rozwija się tak, jak powinno, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz endokrynolog wystawi odpowiednie skierowanie na badania, które pomogą określić, jaka jest przyczyna nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej. Leczenia podejmuje się wyłączne endokrynolog. To on zleca właściwe postępowanie i ewentualne zabiegi.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

 • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
 • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
 • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica