Przysadka jest odpowiedzialna za wydzielanie hormonów wzrostu. Jednak gdy wydziela go znacznie mniej niż powinna, mówimy o karłowatości. Chorzy nie tylko są znacznie niżsi w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, ale także wyglądają dużo starzej niż wskazywałby na to ich wiek.
Przyczyny karłowatości
Najprościej powiedzieć, że źródłem karłowatości jest nieprawidłowe funkcjonowanie przysadki. Mimo, że jest to oczywiście prawdą, to Jeśli jednak sięgnąć głębiej, okazuje się, że przyczyn jest znacznie więcej:
- nowotwory
- urazy mechanicznie
- uszkodzenia pooperacyjne
- stany zapalne
- zaburzenia naczyniowe, w tym udar
- choroby autoimmunologiczne
- uwarunkowania genetyczne
- obojętność organizmu na wydzielanie hormonu wzrostu
Brak wrażliwości na GH
Dzieci rodzące się z brakiem wrażliwości na GH odróżniają się od innych tym, że rodzą się znacznie mniejsze niż pozostali. Ich czaszka jest nieproporcjonalne duża, podobnie jak tkanka tłuszczowa, zbierająca się najczęściej w okolicach brzucha. Ich ręce i nogi są zdecydowanie mniejsze. W przypadku chłopców ich prącia mogą być niedorozwinięte.
Co dalej?
Gdy zauważamy, że dziecko nie rozwija się tak, jak powinno, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Lekarz endokrynolog wystawi odpowiednie skierowanie na badania, które pomogą określić, jaka jest przyczyna nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej. Leczenia podejmuje się wyłączne endokrynolog. To on zleca właściwe postępowanie i ewentualne zabiegi.