Gigantyzm – czym jest i jak go leczyć?

Gigantyzm – czym jest i jak go leczyć?

Zarówno wiele kobiet, jak i mężczyzn chciałoby się pochwalić swoim wzrostem. Wysokie kobiety miałyby warunki, aby zostać modelkami, natomiast wysocy mężczyźni liczą na większe powodzenie lub koszykarską karierę. Jednak nie zawsze jest to zdrowe.

Skąd bierze się gigantyzm?

Gdy przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać zbyt dużą ilość hormonów, człowiek rośnie do nienaturalnych gabarytów. Najwyższy człowiek świata liczył 272 cm długości. Gigantyzm powoduje nadmierny rozrost kośćca i masy ciała – powiększają się także stopy, żuchwa oraz dłonie.

Wraz z tym, co widać gołym okiem, rozrastają się także narządy wewnętrzne. Gigantyzmowi towarzyszy szereg innych objawów:

  • ubytek bocznego pola widzenia
  • nadciśnienie tętnicze
  • osłabienie mięśni
  • cukrzyca
  • bóle stawów i kręgosłupa, które przy nadmiernym wzrastaniu są bardzo obciążone

Gigantyzm eunuchoidalny

Spowodowany jest niedoborem hormonów płciowych. Poza nadmiernym wzrastaniem występują również inne objawy związane z zaburzeniami dojrzewania płciowego. U chłopców nie dochodzi do mutacji. Występuje brak owłosienia w miejscach intymnych i brak menstruacji u kobiet.

Diagnoza gigantyzmu

Właściwą diagnozę wystawia lekarz endokrynolog. Zleci badanie tomograficzne oraz rezonans magnetyczny, który potwierdzi lub wykluczy guza przysadki. W przypadku występowania guzków, należy je wyciąć chirurgicznie. Jeśli natomiast przyczyna leży gdzie indziej, endokrynolog zleca terapię hormonalną i badania kontrolne, dzięki którym można łatwiej przeciwdziałać chorobie.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica