Krótkowzroczność, czyli problemy ze wzrokiem

Krótkowzroczność, czyli problemy ze wzrokiem

Krótkowzroczność (inaczej; miopia) to schorzenie, w którym równoległe promienie świetlne ogniskują się przed siatkówką. Spowodowane jest  jest przez nadmierną siłę załamującą światło soczewki lub rogówki. Chorobę tę możemy podzielić na trzy rodzaje: krótkowzroczność rogówkową, soczewkową oraz osiową.

Krótkowzroczność rogówkowa 

Miopia rogówkowa jest najrzadziej występującym typie, a spowodowana jest zbytnią kulistością rogówki. 

Krótkowzroczność soczewkowa 

Krótkowzroczność soczewkowa wynika z za dużej kulistości soczewki oraz zmianą jej zmiany łamiącej. Często występuje w towarzystwie cukrzycy.

Krótkowzroczność osiowa 

Miopia osiowa spowodowana jest przez zbyt długa gałkę oczną. Wada powiększa się wraz z wydłużeniem gałki i rozciągnięciem twardówki, naczyniówki i siatkówki. 

Jak często występuje ta choroba?

W zależności od pochodzenia, choroba dotyka od 25% do 80% osób. U rasy żółtej schorzenie to występuje częściej.

Miopia- przyczyny 

Przyczynami występowania krótkowzroczności są:

  • czynniki etniczne 
  • uwarunkowania genetyczne 
  • czynniki środowiskowe

Krótkowzroczność- objawy

Osoba z tym schorzeniem widzi wyraźnie przedmioty położone z bliska, a problemy z dalekim widzeniem stara się poprawić poprzez mrużenie oczu. Po zauważeniu niepokojących objawów warto umówić się do lekarza okulisty na kontrolę.

Sposoby leczenia 

Przede wszystkim, krótkowzroczność można zwalczać za pomocą soczewek kontaktowych, soczewek rozpraszających oraz odpowiednich szkieł okularowych. W niektórych przypadkach możliwa jest operacja laserowa, której celem jest wymodelowanie rogówki.

U dzieci i młodzieży możliwe jest zastosowanie soczewek kontaktowych, które zakładane są tylko na noc. Tego typu zabieg nazywamy ortokorekcją, a jej celem jest spłaszczenie przedniej powierzchni rogówki. 

Czy można uniknąć zachorowania?

Nie można zapobiec samemu zachorowaniu, ale z łatwością można dbać o to, by powstała już wada się nie powiększała. W tym celu trzeba pamiętać o higienie pracy wzrokowej (odpowiednia odległość oczu od czytanej książki, monitora, prawidłowe oświetlenie). 

Miopia- ćwiczenia

Przy takiej wadzie wzroku istotne są ćwiczenia rozluźniające akomodację. Jednym z takich ćwiczeń jest na przykład luźne patrzenie na odległy obiekt. 

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz
Badania okulistyczne w CM Macromedica: okulista dla dorosłych, okulista dziecięcy