Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Najczęściej rozwija się w tzw. strefie granicznej, czyli między dwoma typami nabłonku: gruczołowym i płaskim. Nabłonek gruczołowy wyściela jamę macicy i kanał szyjki, a płaski- pokrywa część pochwową szyjki i pochwę.

Macica jest żeńskim narządem układu rozrodczego umiejscowionym pomiędzy pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Zdaniem niektórych, wyglądem przypomina czaszkę byka lub gruszkę. 

Rak szyjki macicy w liczbach 

Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania u kobiet na świecie.

Rocznie diagnozuje się ok. 570 000 zachorowań, a z nich wszystkich ok. 60% chorych umiera. 

W 2020 roku w Polsce odnotowano 3 862 nowych przypadków, co daje nam 6. miejsce wśród najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet.

Jakie są przyczyny?

Na samym początku warto wspomnieć, że nie stwierdza się rodzinnej predyspozycji do występowania raka szyjki macicy.

Głównym winowajcą jest wirus brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus- HPV). Najgroźniejsze są podtypy 16 i 18. Zakażenie nim nie daje żadnych objawów.

Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest palenie tytoniu, który zwiększa ryzyko zachorowania nawet 2- krotnie. 

Dodatkowo niebezpieczne mogą być infekcje narządu rodnego np. wirus opryszczki, chlamydioza. 

Poza bezpośrednimi czynnikami wpływającymi na zachorowanie istnieją także te pośrednie. Wśród nich wyróżniamy: dużą liczbę partnerów seksualnych (ryzyko wzrasta jeżeli są nosicielami wirusa HPV), wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego oraz nieprawidłowości w badaniu cytologicznym

Objawy choroby

Wczesne stadium raka bardzo często nie daje żadnych objawów, dlatego istotne jest, aby wykonywać regularnie badanie cytologiczne. 

Bardziej zaawansowane postacie charakteryzują się krwistymi plamieniami i obfitymi (i często o nieprzyjemnym zapachu) upławami. Do tych objawów, w bardzo zaawansowanej postaci choroby, dochodzi do odczuwania bólu.

Rak szyjki macicy- jak zapobiegać?

Podstawą zapobiegania rakowi szyjki macicy jest profilaktyczne badanie cytologiczne. Cytologię można rozszerzyć o badanie na obecność wirusa HPV, ponieważ metoda pobrania jest taka sama. W przypadku, kiedy wynik badania cytologicznego nie przynosi oczekiwanego wyniku z pomocą przychodzą dodatkowe badania. Mowa o kolposkopii oraz badaniu CINtec plus. 

Ponadto, dzięki rozwojowi medycyny, możemy zaszczepić się przeciw wirusowi HPV i zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet o 75%.

Rak szyjki macicy- leczenie 

Lekarz decyduje o metodzie leczenia w oparciu o stopień zaawansowania nowotworu oraz o to, czy pacjentka planuje posiadanie potomstwa.

Leczenie operacyjne 

Najczęściej wybieraną drogą leczenia jest wycięcie całej macicy, otaczających ją tkanek i niektórych węzłów chłonnych. Możliwe jest wtedy przeniesienie jajników poza miednicę mniejszą. Zabieg taki stosuje się w celu uniknięcia uszkodzenia jajników w następstwie radioterapii. Czasami pacjentki wraz z lekarzem prowadzącym decydują się na wycięcie jedynie szyjki macicy i węzłów chłonnych miednicy. 

Radioterapia 

Radioterapia stosowana jest jako leczenie uzupełniające po zabiegu operacyjnym. Po wycięciu guza, miednica mniejsza jest napromieniowywana w celu zniszczenia pozostałych komórek raka.

Chemioterapia 

Chemioterapię stosuje się jako dodatek do radioterapii. Wzmaga ona działanie promieniowania jonizującego. 

W momencie, kiedy mamy do czynienia z bardzo zaawansowanym stadium choroby stosowana jest paliatywna radiochemioterapia lub leczenie objawowe. 

Szanse na wyleczenie 

Jeżeli choroba rozpoznana jest we wczesnym stopniu zaawansowania, szanse na wyzdrowienie wahają się między 55-95%. Niestety, z każdym kolejnym stadium i przerzutem szanse stają się coraz mniejsze. Właśnie dlatego tak ważne jest, by szybko wykryć niepożądane zmiany.

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz
Nasi ginekolodzy: dr Mandes, dr Hoszowska, dr Songin