Nadczynność tarczycy – co to jest?

Nadczynność tarczycy – co to jest?

Tarczyca to organ odpowiedzialny za produkcję hormonów tarczycy T3 oraz T4, które są związkami jodu. Tarczyca potrzebuje odpowiedniej ilości jodu do prawidłowego funkcjonowania, a jego przewlekły niedobór może doprowadzić do chorób tarczycy.

Nadczynność tarczycy polega na nadmiernym wydzielaniu jej hormonów w stosunku do potrzeb organizmu, a charakterystycznymi objawami towarzyszącymi nadczynności są szybkie bicie serca, drżenie rąk , uczucie  gorąca, utrata masy ciała. Przyczynami nadczynności tarczycy mogą być choroby autoimmunologiczne, guzki tarczycy, zapalenia tarczycy, guzy przysadki mózgowej. Aktywność tarczycy uwarunkowana jest hormonem tyreotropowym przysadki mózgowej – TSH, a sama nadczynność może zależeć od zwiększonego wydzielania tego hormonu.

Leczenie nadczynności tarczycy

W leczeniu nadczynności tarczycy niezbędne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i konsultacja z doświadczonym endokrynologiem. Należy wykonać USG tarczycy i poziom hormonów we krwi. Jeżeli badanie USG wykaże nieprawidłowy obraz tarczycy i wynik hormonów również będzie niepokojący, lekarz przystąpi do dalszej diagnostyki. Specjalista endokrynolog informuje o zalecanej metodzie leczenia, w przypadku nadczynności tarczycy stosuje się leczenie farmakologiczne, a czasem leczenie jodem promieniotwórczym  czy zabieg chirurgiczny polegający na częściowym lub całkowitym wycięciu tarczycy. Choroba ta wpływa na podstawowe funkcje życiowe organizmu i jeżeli nie będzie skutecznie leczona, może być bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia pacjenta.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica