Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej spotykany

Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej spotykany

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób, w szczególności tych, którzy wiele godzin spędzają nad klawiaturą komputera. Spowodowane jest uciskiem na nerw pośrodkowy, który razem ze ścięgnami odpowiedzialnymi za zginanie palców przebiega przez kanał nadgarstka. Występuje między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet i  osób, które dużo piszą, pracują przy komputerze lub grają na instrumencie muzycznym, a także sportowców.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

W początkowym okresie objawia się bólem, mrowieniem i drętwieniem palców (poza palcem małym), które mogą powodować wybudzenie w nocy. Zauważalne jest też osłabienie funkcji dłoni, np. wypadanie przedmiotów z rąk, kłopot z precyzyjnymi czynnościami.

Z biegiem czasu dolegliwości mogą się nasilać, doprowadzając do zaników mięśni i znacznego upośledzenia funkcji ręki.

W przypadku osób których praca polega na wykonywaniu ciągle powtarzających się ruchów w nadgarstku ważne są przerwy i wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych.

Bardzo ważne jest, aby już przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza ortopedy, który po przeprowadzeniu prostych testów stwierdzi czy możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Na początku choroby zalecane jest leczenie zachowawcze, unieruchomienie nadgarstka na dłuższy czas, terapia manualna czy fizykoterapia.

W sytuacji gdy objawy nie ustępują, trwają od dłuższego czasu, są bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, wówczas niezbędny jest zabieg operacyjny, podczas którego lekarz ortopeda otwiera kanał i uwalnia nerw pośrodkowy. Następuje poprawa ukrwienia nerwu, jego regeneracja i powrót funkcji. W zaawansowanej fazie choroby jest to zwykle jedyna skuteczna metoda leczenia.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica