Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej spotykany

Zespół cieśni nadgarstka coraz częściej spotykany

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób, w szczególności tych, którzy wiele godzin spędzają nad klawiaturą komputera. Spowodowane jest uciskiem na nerw pośrodkowy, który razem ze ścięgnami odpowiedzialnymi za zginanie palców przebiega przez kanał nadgarstka. Występuje między 30 a 60 rokiem życia, częściej u kobiet i  osób, które dużo piszą, pracują przy komputerze lub grają na instrumencie muzycznym, a także sportowców.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

W początkowym okresie objawia się bólem, mrowieniem i drętwieniem palców (poza palcem małym), które mogą powodować wybudzenie w nocy. Zauważalne jest też osłabienie funkcji dłoni, np. wypadanie przedmiotów z rąk, kłopot z precyzyjnymi czynnościami.

Z biegiem czasu dolegliwości mogą się nasilać, doprowadzając do zaników mięśni i znacznego upośledzenia funkcji ręki.

W przypadku osób których praca polega na wykonywaniu ciągle powtarzających się ruchów w nadgarstku ważne są przerwy i wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych.

Bardzo ważne jest, aby już przy pierwszych objawach zgłosić się do lekarza ortopedy, który po przeprowadzeniu prostych testów stwierdzi czy możemy mieć do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Na początku choroby zalecane jest leczenie zachowawcze, unieruchomienie nadgarstka na dłuższy czas, terapia manualna czy fizykoterapia.

W sytuacji gdy objawy nie ustępują, trwają od dłuższego czasu, są bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, wówczas niezbędny jest zabieg operacyjny, podczas którego lekarz ortopeda otwiera kanał i uwalnia nerw pośrodkowy. Następuje poprawa ukrwienia nerwu, jego regeneracja i powrót funkcji. W zaawansowanej fazie choroby jest to zwykle jedyna skuteczna metoda leczenia.