Nadczynność tarczycy – dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

Nadczynność tarczycy – dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

Jeśli lekarz endokrynolog wykrył nadczynność tarczycy, poza lekami można wspomóc swój organizm odpowiednią dietą. Przy tym schorzeniu przemiana materii jest wzmożona, dlatego powinno się dostarczać organizmowi wiele kalorii i węglowodanów.

Nadczynność tarczycy – czym jest?

O nadczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy tarczyca produkuje nadmierną ilość hormonów (tyroksynę, trijodotyronina, kalcytonina). Chora osoba ma zwiększoną przemianę materii, co skutkuje nadmierną potliwością, nadwrażliwością na ciepło – dlatego źle znosi upały i nie marznie zimą. Ponadto jest drażliwa i nerwowa, drżą jej palce, serce kołacze. W przypadku kobiet miesiączki mogą występować nieregularnie.

Badanie w kierunku tarczycy

Lekarz prowadzący może zlecić badanie TSH, które pokaże poziom hormonów. Endokrynolog może skierować pacjenta na dalsze badania – USG tarczycy, biopsję czy prześwietlenie klatki piersiowej (w zależności od tego, czy ma do czynienia z guzkami czy nie).

Podstawowe zasady diety

Dieta osoby chorej na nadczynność tarczycy powinna być wysokoenergetyczna (w granicach 3500-4000 kcal) i zawierać dużą ilość węglowodanów. Należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości białka, które znajdujemy w mleku i przetworach mlecznych, jajach i wędlinach. W posiłkach powinny znajdować się witaminy, szczególnie A, C i B1. Powinno się unikać smażonych i ciężkostrawnych potraw – zalecane są posiłki gotowane na parze. Jedzenie takich warzyw jak kapusta kiszona, brukselka, brokuły, kalarepa, chrzan i rzodkiewka powodują rozrost wola, dlatego, choćby ze względów estetycznych, najlepiej ich unikać.