Nastoletnia ciąża – jak właściwie podejść do nowej sytuacji?

Nastoletnia ciąża – jak właściwie podejść do nowej sytuacji?

Choć ciąża uznawana jest za jedną z najpiękniejszych chwil życia kobiety, nie wszystkie z nich planowały powiększyć rodzinę i nie dla każdej ciąża wiąże się wyłącznie z pozytywnymi emocjami i oczekiwaniem na jej rozwiązanie. Gdy ciąża pojawia się u młodej, nastoletniej dziewczyny, radość i obawy są uczuciami przeplatającymi się wzajemnie. pojawia się wiele pytań. najważniejsze jest jednak okazanie wsparcia oraz podjęcie najważniejszych dla dobra młodej mamy i jej dziecka działań.

Pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa

Nastolatki w ciąży trafiają do lekarza dosyć późno, zwykle ciąża jest już na zaawansowanym etapie. Często jest to też ich pierwsza wizyta u ginekologa ogółem, a więc wiąże się też z bardzo dużym stresem. Nierzadko podczas wizyty towarzyszy im mama lub opiekun prawny. To bardzo ważne, aby wybrać specjalistę, który nie tylko właściwie poprowadzi ciążę, ale będzie miał również empatyczne podejście do młodej przyszłej mamy, którą trzeba przygotować do nowej roli.

Zagrożenia nastoletniej ciąży

Nastoletnie ciąże są niebezpieczne, przez lekarzy często z góry traktowane jako zagrożone. Po pierwsze dlatego, że nastoletni organizm nie rozwinął się jeszcze w pełni, a więc nie jest jeszcze w pełni gotowy na potomstwo. To może powodować niedorozwój fizyczny płodu. Lekarz prowadzący ciążę u nastolatki ma przed sobą trudne zadanie. W porównaniu z dorosłymi kobietami, u nastolatek występuje większe ryzyko poronienia. Postaraj się zadbać o spokój i zdrową dietę swojej córki oraz wspierać ją.

Nieprzygotowanie młodego organizmu

Młode dziewczyny nie są jeszcze gotowe na bycie matką, ani fizycznie ani psychicznie. Przeżywają wiele stresów w związku z porodem, jak i samą ciążą – jak zareagują rodzice, nauczyciele, środowisko? Te zmartwienia nie ułatwiają rozwoju płodu. Co więcej, ich młody organizm nie jest jeszcze przygotowany do macierzyństwa. Zarówno kanał rodny, jak i kości miednicy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego, w takich przypadkach lekarz ginekolog najczęściej decyduje o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Postaraj się jak najwięcej rozmawiać z ciężarną nastolatką. poczucie wsparcia i zrozumienia z Twojej strony z pewnością pomoże jej przejść przez trudny i nowy okres w życiu.