Nefropatia zaporowa – jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nefropatia zaporowa – jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Nefropatia zaporowa jest jedną z wielu chorób dotyczących układu moczowego. Jej charakterystyka obejmuje zwykle cewkę moczową oraz moczowody.

Czym objawia się nefropatia zaporowa i jakie są jej przyczyny?

Nefropatia zaporowa jest to zaburzona praca nerek oraz nieprawidłowości w ich budowie. Ich przyczyną jest częściowa lub całkowita niedrożność dróg moczowych. Chorobę wywołują inne schorzenia takie, jak m.in.: nowotwór lub przerost prostaty; nowotwory jajnika, macicy czy jelita grubego; wypadanie macicy; nabyte lub wrodzone zwężenie moczowodu lub jego ujścia; zastawka tylnej cewki. Innymi powodami występowania nefropatii zaporowej mogą być nieprawidłowości w budowie rdzenia kręgowego.

Jednym z głównych objawów choroby jest tzw. wodonercze. Stan, w którym dochodzi do poszerzenia miedniczki i kielichów nerkowych. W wyniku niemal całkowitego zablokowania odpływu moczu z nerki, może dojść do kolki nerkowej.

W zależności od stopnia rozwoju wodonercza, może być ono trudne do zdiagnozowania w badaniu palpacyjnym lub wyraźnie wyczuwalne. W przypadku mocno powiększonych nerek, mogą one uciskać na inne narządy w jamie brzusznej. Niedrożność dróg moczowych w przypadku nefropatii może być zmienna. Dlatego też, mogą występować objawy wielomoczu lub skąpomoczu. Wśród objawów pojawiają się także zakażenia dróg moczowych oraz krwiomocz. Przy ostrym i trwałym uszkodzeniu nerek, może dojść do ich przewlekłej niewydolności.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Do urologa lub nefrologa należy zgłosić się niezwłocznie, gdy wystąpią niepokojące symptomy. Wśród nich można wyróżnić:

  • Problemy z oddawaniem moczu lub zaburzenia tego procesu
  • Ból w dole brzucha bądź w okolicach lędźwi
  • Krwiomocz
  • Wyraźnie wyczuwalny guz w jamie brzusznej
  • Jakiekolwiek objawy mogące wskazywać na zapalenie dróg moczowych

Diagnoza nefropatii zaporowej oraz sposoby jej leczenia

Podstawą do podejrzewania rozwoju nefropatii zaporowej są objawy mogące świadczyć o chorobie dróg moczowych. Ponieważ każdy z nich może w skutkach prowadzić do utrudnienia odpływu moczu i w efekcie nefropatii zaporowej, nie powinny być ignorowane i są podstawą do wykonania rozszerzonej diagnostyki. W pierwszej kolejności lekarz urolog z reguły zleca wykonanie badań obrazujących stan układu moczowego, czyli ultrasonografii – badania USG układu moczowego. W zależności od wyników, wykonywana jest urografia oraz badanie tomografii komputerowej układu moczowego. Dzięki wykonaniu kompleksowych badań, możliwe jest określenie stadium choroby, sprawdzenie przez lekarza, czy doszło do jednostronnego czy obustronnego wodonercza oraz czy i w jakim stopniu doszło do rozdęcia pęcherza moczowego. Możliwe jest także określenie przyczyny utrudnień w odpływie moczu i podjęcie właściwej metody leczenia.

Leczenie nefropatii zaporowej jest leczeniem na poziomie urologicznym. W zależności od stadium rozwoju choroby oraz stopnia zatorowości w przewodach moczowych, podejmowane są odpowiednie zabiegi, także chirurgiczne. O sposobie leczenia każdorazowo decyduje lekarz. Możliwe jest całkowite wyleczenie, jeżeli powód powstania zatoru w układnie moczowym został trwale usunięty.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica