Osteoporoza- czym jest i jak się objawia?

Osteoporoza- czym jest i jak się objawia?

Osteoporoza to choroba szkieletu prowadząca do złamań, nawet po niewielkim urazie. Nadmierna podatność kości na złamania wynika ze zmniejszonej gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury.

 

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza pierwotna to osteoporoza będąca konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Jest to nieunikniony proces, u kobiet zaczynający się u kobiet po menopauzie. U mężczyzn początki osteoporozy możemy zaobserwować, gdy wchodzą w “podeszły wiek”. Rozwój osteoporozy pierwotnej można zahamować, ale także przyspieszyć.
Czynniki, które mają wpływ na rozwój choroby to:

 • zła dieta 
 • palenie tytoniu 
 • nadużywanie alkoholu 
 • małe aktywność fizyczna
 • niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne

  Osteoporoza wtórna jest wynikiem innych chorób oraz zażywania niektórych leków, a jej rozwój możemy zaobserwować w każdym wieku. Choroby, jakie mogą wpływać na rozwój osteoporozy wtórnej to m.in. nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby układu pokarmowego.

Czy osteoporoza występuje często?

Osteoporoza jest bardzo częstym schorzeniem dotykającym co trzecią kobietę po menopauzie. U mężczyzn po 50 roku życia ryzyko złamań kości wynikających z osteoporozy wynosi 13-22%, natomiast u kobiet aż 40%
Osteoporoza i jej następstwa, takie jak, zanik mięśni, odleżyny, zatorowość płucna są jedynymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Osteoporoza- jak się objawia?

Objawy osteoporozy są zauważalne dopiero, gdy nastąpi do złamania kości.

Najczęściej dochodzi do złamań kręgów. Złamania te powodują przewlekły ból kręgosłupa, chory rzadko kiedy jest w stanie sobie przypomnieć sytuację w jakiej nastąpił uraz, gdyż mogło się to stać podczas zwykłego schylenia po przedmiot, czy przeniesienia czegoś, niekoniecznie ciężkiego.

Inny przypadek złamania kręgu prowadzi do nagłego i silnego bólu kręgosłupa. Złamany krąg może uciskać korzenie nerwowe, przez co może spowodować niedowład kończyny dolnej. Jest to jednak scenariusz rzadki.

Jeszcze jedną, popularną grupą przypadków złamania kości, są złamania kości długich, które najczęściej występują w okresie jesienno- zimowym, a związane jest to ze zwiększoną liczbą upadków. 

Zauważam objawy- co robić?

Choroba początkowo przebiega skrycie, dlatego należy mieć na uwadze możliwość jej wystąpienia już dużo wcześniej, niż pojawią się pierwsze złamania. Osoby w grupie ryzyka powinny udać się do lekarza w celu skonsultowania przypadku i ustalenia dalszych kroków.

Czy można zapobiegać osteoporozie?

Istnieją wzorce zachowań, które mogą zaowocować sprawnym układem ruchu do późnej starości.

 • Suplementacja witaminy D i wapnia często pomaga zapobiegać objawom osteoporozy. Ważne jest, by kontrolować ilość wapnia w organizmie (wydalanie wapnia z moczem, stężenie we krwi), by móc odpowiednio dobrać dietę i suplementację. Zalecana ilość wapnia może się w różnić w zależności od wieku i sytuacji
 • dzieci do 10. roku życia wynosi 800 mg
 • młodzieży i osób dorosłych 1000 mg
 • kobiet w ciąży, w trakcie karmienia piersią i po menopauzie oraz u osób w wieku podeszłym – 1500 mg.
 • Odpowiednia ilość białka w diecie jest niezbędna, by utrzymać sprawność układu ruchu.
 • Zaprzestanie palenia tytoniu, który poprzez zwiększenie stężenia substancji toksycznych, zmniejsza stężenie wapnia.
 • Unikanie nadużywania alkoholu. Jego nadmierne spożycie prowadzi do zmniejszenia stężenia witaminy D i wapnia, ponadto prowadzi do uszkodzenia wątroby.
  Umiarkowane spożycie alkoholu w wieku okołomenopauzalnym może mieć pozytywny wpływ poprzez zwiększenie hormonów, które chronią tkankę kostną.
 • Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, by zapobiegać osteoporozie. Zaleca się wykonywanie umiarkowanej aktywności fizycznej przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut.

Ważne jest także, by w odpowiednim wieku zwracać większą uwagę na otaczające nas środowisko i eliminować czynniki, które mogą spowodować upadek, a tym samym złamanie kości. Do takiej prewencji zaliczamy poprawę ostrości wzroku poprzez dobranie odpowiednich okularów, likwidację niebezpiecznych czynników środowiskowych (progi w pomieszczeniach, źle dobrane okulary, nieodpowiednie obuwie) i kiedy nadchodzi taka konieczność- używanie kul i chodzików. 

Jak leczymy osteoporozę?

Najważniejsza w leczeniu osteoporozy jest odpowiednia komunikacja i współpraca między lekarzem, a pacjentem. W leczeniu osteoporozy stosuje się różne leki zmniejszające ryzyko złamań kości. Lekarz dobiega je odpowiednio do potrzeb pacjenta, biorąc pod uwagę np. płeć, wiek.

Osteoporoza wtórna

Leczenie osteoporozy wtórnej zależy od przyczyny, która ją wywołała.
Najczęściej pojawiające się przykłady osteoporozy wtórnej to:

 • osteoporoza posteroidowa
 • osteoporoza w przewlekłych chorobach stawów
 • pierwotna nadczynność przytarczyc

Całkowite wyleczenie- czy jest możliwe?

Osteoporoza pierwotna jest procesem stosunkowo naturalnym, wynikającym ze starzenia się organizmu dlatego też całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Najważniejsza w tym przypadku jest profilaktyka w młodym wieku, która może zapobiec nawet połowie późniejszych złamań. 

W przypadku osteoporozy wtórnej jest możliwe całkowite wyleczenie, ale zależy to od jej przyczyny.

Postępowanie po zakończonym leczeniu

Po zakończeniu leczenia konieczne są okresowe kontrole lekarskie w celu ocenienia skuteczności wybranych metod leczenia.

Umów się do naszego specjalisty od kręgosłupa TUTAJ
Aby być z nami na bieżąco: Facebook , Instagram