Tętniak aorty- czym jest i jak go leczyć?

Tętniak aorty- czym jest i jak go leczyć?

Tętniakiem aorty nazywamy poszerzenie jej o więcej niż 50% w stosunku do szerokości uznawanej za prawidłową. Zmiana tego typu może występować w każdym odcinku aorty.

Czym jest aorta?

Aorta jest główną tętnicą w organizmie człowieka. Lewa komora serca tłoczy krew do naszej aorty, od której odchodzą odgałęzienia, które dostarczają krew do wszystkich naszych narządów. Początek aorty nazywamy odcinkiem wstępującym, dalej jest łuk aorty, a kolejno- aorta zstępująca. 

Czym jest tętniak?

Tętniakiem aorty nazywamy jej poszerzenie o więcej niż 50% w stosunku do szerokości uznawanej za prawidłową. Zmiana tego typu może występować w każdym odcinku aorty. 

U zdrowej osoby średnica aorty w pobliżu serca zazwyczaj nie przekracza 40 mm, a średnica ta zmniejsza się w miarę przechodzenia do kolejnych odcinków. 

Średnica aorty zależy od wielu czynników takich jak; masa ciała, wzrost oraz ciśnienie tętnicze.

Naturalnym zjawiskiem jest to, że aorta poszerza się delikatnie wraz z mijającymi latami, a wpływ ma na to wiek oraz ciśnienie tętnicze- które z wiekiem jest coraz wyższe. Jeżeli jednak mamy do czynienia z powiększeniem, które przekracza o 50% normę danego odcinka- mówimy o tętniaku, który stanowi zagrożenie dla zdrowia. 

Do powstawania tętniaków najczęściej prowadzi miażdżyca, jednak nie jest ona jedyną przyczyną. Do rzadszych z nich możemy zaliczyć zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa typu IV, chorobę Takayasu, infekcyjne zapalenie wsierdzia, sepsę oraz zmiany pourazowe

Tętniak aorty- rodzaje

dzielone ze względu na kształt

workowate (rzadsze)
wrzecionowate ( częstsze)

dzielone ze względu na budowę ściany

prawdziwe ( wybrzuszeniu ulega cała ściana naczynia)
rzekome ( część warstw tworzących ścianą aorty pęka i uwypukla się cienka warstwa pozostałej ściany aorty) 

dzielone ze względu na umiejscowienie

tętniak aorty brzusznej (części zstępującej poniżej poniżej przepony)
tętniak aorty piersiowej ( części wstępującej, łuku aorty, początkowej części aorty zstępującej- do wysokości przepony)
tętniak piersiowo- brzuszny (na granicy ww. obszarów)

Objawy tętniaka aorty

W poszerzonym odcinku krew płynie nieprawidłowo, co może powodować powstawanie skrzepliny w tętniaku. Następnie jej fragmenty mogą się odrywać i płynąc z nurtem krwi doprowadzić do zatorów. W ten właśnie sposób może dojść do niedokrwienia kończyn dolnych, udaru mózgu lub ostrego niedokrwienia palców stóp. 

Objawy- tętniak aorty piersiowej

Do objawów tętniaka aorty piersiowej zaliczamy ból klatki piersiowej, który jest stały i silny, krwioplucie, duszności, kaszel, nudności, nawracające zapalenie płuc, obrzęki, uczucie duszności wysiłkowej, zaczerwienienie twarzy i szyi, rzadko- zaburzenia połykania, a w skrajnych przypadkach- śpiączka.

Objawy- tętniak aorty brzusznej

Objawy tego tętniaka pojawiają się rzadko, występują raczej tylko przy większych tętniakach, a zaliczamy do nich; stały ból w okolicach pępka, okolicy lędźwiowej, podbrzuszu, ból brzucha nasilający się po posiłku.

Pęknięcie tętniaka to stan zagrażający życiu.

Objawy pęknięcia tętniaka aorty to silny, rozrywający ból w klatce piersiowej lub jamie brzusznej, spadek ciśnienia tętniczego, szybko pogarszający się stan ogólny, utrata przytomności.

Zauważam objawy- co dalej?

Od razu po zauważeniu u siebie objawów należy zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a następnie wykonać badania diagnostyczne. 

Przy zdiagnozowanym już tętniaku i nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe (podejrzenie pęknięcia tętniaka)

Tętniak aorty- jak wygląda leczenie?

Podstawowym elementem leczenie jest wyeliminowanie czynników ryzyka chorób sercowo- naczyniowych. Ponadto, do leczenia tętniaka aorty stosuje się środki farmakologiczne oraz leczenie operacyjne. 

Tętniak aorty- czy możemy mu zapobiegać?

Tak naprawdę nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że tętniak aorty się nie pojawi, ponieważ czynniki, które u jednych osób mogą go wywoływać, wcale nie muszą robić tego u innych. Do czynników rozwoju zaliczamy choroby takie jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze, dodatkowym jest palenie tytoniu. Dlatego, aby mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko żeby uniknąć choroby musimy zadbać o profilaktykę chorób układu sercowo- naczyniowego.  

Aby być z nami na bieżąco- Instagram, Facebook, LinkedIn
Zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów- ZnanyLekarz