Przyczyny niedosłuchu u dorosłych

Przyczyny niedosłuchu u dorosłych

Niedosłuch jest zaburzeniem narządu słuchu polegającym na nieprawidłowościach w przewodzeniu i odbiorze dźwięków. Wraz z wiekiem rośnie częstotliwość występowania niedosłuchu i mogą mu towarzyszyć szumy uszne oraz zawroty głowy.

Do najczęstszych przyczyn niedosłuchu na poziomie ucha zewnętrznego zalicza się ciało obce w przewodzie słuchowym, zalegającą woskowinę, wady wrodzone, nowotwory i zwężenia przewodu słuchowego. Natomiast na poziomie ucha środkowego niedosłuch może wynikać z zaburzeń drożności trąbki słuchowej, choroby Pageta, ziarniaka Wegenera, wad rozwojowych i urazów ucha środkowego oraz otosklerozy i zapalenia ucha. Do przyczyn niedosłuchu odbiorczego zalicza się infekcje wirusowe, wady wrodzone ślimaka, urazy ciśnieniowe, złamanie kości skroniowej, leki ototoksyczne, urazy akustyczne i choroby o podłożu metabolicznym.

Przyczyny niedosłuchu

Przyczynami niedosłuchu odbiorczego pozaślimakowego są guzy mózgu, choroby naczyniowe mózgu, udar, tętniak, stwardnienie rozsiane oraz neuropatia skroniowa i guzy kości skroniowej. W przypadku podejrzenia o niedosłuch należy skonsultować się z lekarzem laryngologiem, który postawi diagnozę. Specjalista, w postaci lekarza laryngologa, przeprowadzi badania słuchu za pomocą stroików i audiometrię, dzięki której określi próg słyszalności. Ubytek słuchu rozwija się niepostrzeżenie na przestrzeni kilku lat i może powodować problemu w pracy i w kontaktach z najbliższymi oraz ogólne pogorszenie jakości życia. Osobom powyżej 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania słuchu u lekarza laryngologa raz do roku.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica