Torbiel Bakera- czym jest i jak ją leczyć?

Torbiel Bakera- czym jest i jak ją leczyć?

Torbiel Bakera (inaczej nazywana cystą podkolanową) wyglądem przypomina guza i jest przestrzenią wypełnioną płynem, która tworzy się poprzez uwypuklenie torebki stawowej w tylnej części. 

Dlaczego się tworzy?

Torbiel jest skutkiem produkcji nadmiernej ilości płynu stawowego w kolanie, a przyczyn tego może być wiele. 

Jedną z nich są choroby reumatologiczne, takie jak toczeń i RZS. Ponadto przyczyną nadmiernej produkcji płynu stawowego może być uszkodzenie struktur w kolanie np. łąkotek. Innym powodem mogą być różne infekcje stawu. Istnieją przypadki, kiedy lekarze nie są w stanie ustalić dokładnej przyczyny powstania cysty podkolanowej. Mówimy wówczas wtedy o torbieli Bakera idiopatycznej. 

Czy torbiel Bakera występuje często?

Cystę podkolanową obserwuje się u ok. co czwartej osoby, u której występuje ból kolana. Częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem, a powodem są częstsze zmiany zwyrodnieniowe, które pojawiają się w wieku starczym. 

Torbiel Bakera- jak są objawy?

Torbiel może wywoływać dyskomfort, a nawet ból przy zginaniu kolana. Pacjenci często zwracają uwagę na to, że coś „przeszkadza” pod kolanem.

Jeżeli torbiel powstała wskutek innego uszkodzenia to zaobserwować możemy jeszcze dodatkowej objawy, takie jak, przeskakiwanie w stawie, opuchnięcie kolana, czy ból całego kolana. W momencie pęknięcia torbieli pojawia się nagły ból z tyłu kolana oraz obrzęk łydki, która może zsinieć. 

Zauważam objawy- co robić?

W przypadku zaobserwowaniu u siebie objawów wskazana jest wizyta w poradni ortopedycznej w celu ustalenia przyczyny pojawienia się cysty oraz zaplanowania dalszego postępowania. 

Torbiel Bakera- jak wygląda leczenie?

Jedną z metod leczenia jest podawanie leków przeciwzapalnych i nakłucie torbieli w celu opróżnienia jej zawartości. W przypadku nawracania cysty podkolanowej lekarz może zalecić leczenie operacyjne, które polega na usunięciu problemu i zaszyciu torebki stawowej. 

Warto pamiętać, że dopóki przyczyna powstawania cysty podkolanowej nie zostanie zdiagnozowana może dochodzić do nawrotów. Dlatego tak ważne jest, by ustalić przyczynę.

Aby być z nami na bieżąco: Instagram, Facebook
Aby umówić się do naszych specjalistów: Znany Lekarz