Posiłki mięsne – zdrowe żywienie dzieci

Posiłki mięsne – zdrowe żywienie dzieci

Z pierwszego i drugiego cyklu wpisów „Zdrowe żywienie dzieci” wiesz już, jak zapewnić różnorodność w diecie dziecka oraz jak ważną rolę odgrywa w codziennym funkcjonowaniu aktywność fizyczna. Wiesz też, jakie konsekwencje może nieść za sobą nadwaga i otyłość u dzieci. Tym razem, dowiesz się dlaczego posiłki mięsne nie powinny być pomijane w codziennym żywieniu Twojego dziecka.

Posiłki mięsne, jako źródło białka, witamin i minerałów

Rozwijający się, dziecięcy organizm, potrzebuje wsparcia w prawidłowym funkcjonowaniu. Dzieci pożytkują znacznie więcej energii, niż przeciętny dorosły. Mięso, wraz ze swoimi właściwościami, jest doskonałym składnikiem diety. Bogate w białko, wit. B2, niacynę, cynk i łatwo przyswajalne, hemowe żelazo. To ostatnie jest szczególnie ważne u dziewczynek w okresie dojrzewania. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do niedokrwistości w wyniku niedoborów żelaza. Stąd tak istotne jest jego uzupełnianie w przyswajalnej formie.

Ryby, jako godne zastępstwo

Mimo niewątpliwie ważnych i dobroczynnych właściwości mięsa, nie należy opierać dziecięcej diety wyłącznie na nim. Równie pożywnym posiłkiem będzie na talerzu ryba. Dzieci oraz młodzież powinny spożywać rybę ok. 3 razy w tygodniu. Najwięcej dobrych wartości zawiera mięso ryb morskich. Są one bogate w duże ilości kwasów tłuszczowych z grupy n-3 oraz kwasów eikozapentaenowego i dokozaheksaenowego. Ich rola jest niezwykle istotna, zwłaszcza w profilaktyce poważnych chorób związanych z układem krążenia i alergiami. Oprócz tego, kwasy te mają ważny wpływ na prawidłowy rozwój funkcji poznawczych u dzieci.

Tłuste ryby morskie są także bogatym źródłem witaminy D. Ta z kolei, pełni funkcję wzmacniającą układ kostny i ogólną odporność. Niedobór witaminy D jest u dzieci bardzo powszechny. Dbając o zróżnicowaną dietę swojego dziecka, unikniesz konieczności suplementacji niedoborów tego składnika.

Zdrowe żywienie dzieci – jakich ryb morskich unikać?

Niestety, ale ryby pochodzące z Bałtyku, zwłaszcza śledzie i łososie, są mocno zanieczyszczone chemiczne. Oznacza to, że ich spożywanie nie jest wskazane u dzieci. Wybierając rybę na obiad dla swojego dziecka, sięgnij po ryby morskie pochodzące z innych ryb, niż Bałtyk.

A co dla dzieci wegetariańskich?

Jeżeli z różnych powodów, Twoje dziecko nie spożywa mięsa ani ryb, jest dla nich alternatywa. Uzupełniaj codzienne posiłki o nasiona roślin strączkowych (grochu, fasoli, soi, soczewicy). Ich spożywanie wspomaga układ krążenia, zwłaszcza dzięki zawartości takich składników, jak: potas, magnez, żelazo, tiamina, niacyna, pirydoksyna, foliany i błonnik.

Jeśli nie masz pomysłu na zróżnicowanie diety swojego dziecka, lub cierpi ono na alergie pokarmowe, zasięgnij porady specjalisty. Dietetyk ułoży dietę dla całej waszej rodziny, dzięki czemu posiłki będą nie tylko zbilansowane i zdrowe, ale także wspólne.