Aktywność fizyczna w codzienności dziecka – Zdrowe żywienie dzieci

Aktywność fizyczna w codzienności dziecka – Zdrowe żywienie dzieci

W pierwszej części cyklu „Zdrowe żywienie dzieci” wykazaliśmy, jak ważna jest zbilansowana dieta dla prawidłowego rozwoju dzieci. Podpowiedzieliśmy także kilka sposobów na zachęcenie dzieci do rozszerzania MENU. Tym razem sprawdzimy, jaką rolę w rozwoju dzieci odgrywa aktywność fizyczna.

Czy moje dziecko ma nadwagę? Co się z tym wiąże?

Zespół metaboliczny jest najczęstszym podłożem występowania nadwagi i otyłości. Składają się na niego głównie zaburzenia gospodarki węglowodanowej w organizmie. Nieprawidłowa gospodarka węglowodanowa może zaś prowadzić do wielu niebezpiecznych schorzeń. Wśród nich występują: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy dyslipidemia, a wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Otyłość jednak niesie za sobą więcej zagrożeń. Zaniedbana i rozwijająca się, sprzyja powstawaniu groźnych schorzeń takich, jak nowotwory (trzustki, wątroby, sutka, okrężnicy czy nerki). Występuje także niebezpieczeństwo wystąpienia stłuszczenia wątroby. Zaburzenia te towarzyszą otyłości, a rozwój wielu z nich rozpoczyna się często właśnie w dzieciństwie.

Nie jest łatwo ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy może jego masa ciała jest zbyt duża. Każdy rodzic cieszy się, gdy jego dziecko chętnie je i przybiera na wadze. Jednak niezwykle ważnym jest, aby mieć ten proces pod kontrolą. W celu określenia prawidłowego rozwoju masy ciała i wzrostu dziecka, stosuje się tzw. siatkę centylową. Jest to sposób polegający na statystycznym określaniu prawidłowości lub nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Mierzony jest jego wzrost względem masy ciała. Nie bez znaczenia są jednak okresowe bilanse, wykonywane przez lekarza pediatrę. Wówczas brane pod uwagę są również wskaźniki objętości brzucha, głowy czy klatki piersiowej dziecka.

Choć w Internecie można znaleźć wiele miejsc, gdzie jest możliwość wpisania wieku, wagi oraz wzrostu dziecka oraz sprawdzić przybliżone wskaźniki centylowe, to jednak warto konsultować je z pediatrą. Dietetyk określa prawidłowe wartości posiłków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pediatra natomiast monitoruje wpływ nie tylko diety, ale ogólnego trybu życia, na całościową kondycję zdrowia dziecka. Zignorowane zaburzenia wagi lub wzrostu, mogą bowiem poważnie zaszkodzić dziecku w przyszłości.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości

Chcąc uchronić swoje dziecko przed zaburzeniami metabolicznymi i zagrożeniem wystąpienia otyłości lub nadwago, należy skupić się na kilku ważnych aspektach, dotyczących ich codziennego trybu życia. Jednym z nich jest zrównoważona i odpowiednio zbilansowana dieta. Drugi zaś jest wprowadzenie w codzienność dziecka aktywności fizycznej. Sprawność ruchowa nie tylko pomoże dziecku w wykonywaniu różnorodnych czynności i pozwoli w pełni korzystać z uroków dzieciństwa podczas zabaw z rówieśnikami. Przede wszystkim pozytywnie wpłynie na prawidłowy rozwój jego organizmu. Jazda na rowerze, sporty wodne, zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia sportowe – możliwości jest ogrom i nie wszystkie wiążą się z nakładami finansowymi. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim zadanie mamy znacznie ułatwione. Naturalnie nie można przesadzić z nadmiernym wypełnieniem dziecięcego dnia. Umiar jest równie ważny. W innym wypadku łatwo jest o przeforsowanie. Jednak codzienne, nawet kilkunastominutowe aktywności, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na poprawę jakości zdrowia dziecka.

Skutki spędzania czasu z dzieckiem na zabawach, z pewnością odczują również rodzice. Sport i aktywność fizyczna pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu także u dorosłych, poprawiając ogólne samopoczucie. Dlatego nigdy nie jest za późno, aby zadbać o swoją kondycję.